Strona główna

Wydarzenia

Unia Europejska ...

50866855 2098134110246706 3603793494843326464 n
W ramach przybliżania uczniom klas prawniczych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej gościliśmy w naszej szkole Panią Beatę Kołecką, pracującą w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej w Brukseli, gdzie odpowiada za komunikację strategiczną. Pani Beata opowiadała o sposobach włączania obywateli Unii w proces decyzyjny, o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej, korzyściach płynących z posiadania obywatelstwa UE, przyszłości Unii oraz portalach internetowych skierowanych do młodzieży. Spotkanie jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez szkołę w celu zwiększenia zainteresowania udziałem młodzieży w wyborach do europarlamentu w maju bieżącego roku.

51026318 2098133620246755 2008691260138717184 n 51342643 2098133783580072 5515827508123009024 n
51221371 2098133920246725 3867986914724282368 n 51373683 2098134013580049 911766431035555840 n


Wycieczka do Sztokcholmu

Podróż promem trwała 19 godzin, ale w miłym towarzystwie, przyjemnych kabinach i korzystając z atrakcji wielkiego promu Scandinavia upłynęła nam szybko.
Miasto przywitało nas dość pochmurną pogodą, ale na szczęście nie deszczem. W sobotę spacerowaliśmy wokół Zamku Królewskiego, po Starym Mieście oraz niezwykle długim deptaku Drottninggatan. Po powrocie na prom (który miał dwudniowy postój w Nynäshamn) czekało nas mnóstwo atrakcji takich jak: pokazy barmańskie, gdzie umiejętności zaprezentował też nasz uczeń Berkh Bayalag Erdem z klasy I w, oraz dyskoteka. W niedzielę pogoda wyraźnie nas hołubiła. Było pięknie, słonecznie, ciepło:) W tym dniu zwiedziliśmy muzeum Waza (okrętu, który zatonął zaraz po wyjściu z portu- a jego przeznaczeniem miał być podbój Polski, więc ....) przepiękny Ratusz- gdzie co roku odbywa się bankiet noblowski- tuż po rozdaniu Nagród Nobla.... oraz okolice Ratusza - niezwykle malownicze. Sztokholm nazywany jest "Wenecją północy" i w pełni zasługuje na to miano. Jest to miasto leżące na 12 wyspach, a woda
jest jego integralną częścią.


Po powrocie na prom znów wzięliśmy udział w m.in. popisach kulinarnych szefa kuchni, projekcji w kinie oraz w zabawie na dyskotece. Pogoda na morzu również nam sprzyjała, więc wycieczkę musimy zaliczyć do niezwykle udanych.

Uczestnictwo uczniów liceum w roku szkolnym 2011/2011 w wykładach na PG

Uczniowie klasy ID oraz zainteresowani uczniowie innych klas brałi aktywny udział w wykładach dr Krystyny Nowickiej na Politechnice Gdańskiej:

 

21.09 11 wykład pt.  "Zero wielkie Nic"

 

 

16.11.11 wykład pt. "Wybitni matematycy polscy"

 

18.01.12 wykład pt. "Co nam dał rachunek róźniczkowy i całkowy"

Młodzież dowiedziała się między innymi, że - "Bez rachunku róźniczkowego i całkowego satelity nie latałyby po orbitach, nie znalibyśmy żadnych teorii ekonomicznych, a statystyka byłaby całkiem odmienną dyscypliną. Gdziekolwiek mowa o zmienności, wkracza rachunek róźniczkowy i całkowy".  T. Crilly "50 teorii matematyki"





 

 

14.03.12 - Światowy Dzień Liczby PI - wykład pt.  "Niezwykłła liczba Pi"

 

 

 

 

 

 

 

25.04.12 wykład pt. "W poszukiwaniu złota - coś o złotej liczbie"

 


25.05.12  X Bałtycki Festiwal Nauki
-
wykład mgr Wojciecha Grąziewicza pt. "Chaos - bałagan czy porządek"

 


- wykład dr Krystyny Nowickiej "Złota liczba, złota proporcja"

 

 

13.06.12 Na zakończenie roku szkolnego w związku z dużym zainteresowaniem młodzieży, dr Krystyna Nowicka przedstawiła wykład pt. "Matematyczne rozmaitości"

 

 

 

Organizatorem wszystkich wyjść na PG, była mgr Janina Sikorska

I Frankofoński Maraton Fotograficzny – WYNIKI!

WYNIKI LOKALNE


Jury lokalne w składzie Pan dr Piotr Zabłocki (Polski Związek Artystów Fotografików), Pani Wiesława Klemens (Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne), Pani  Barbara Jarych (Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni) i Pani Joanna Jankowska (fotograf niezależny) postanowili przyznać nagrody następującym uczestnikom:
Kategoria "gimnazjaliści/ licealiści":
1 miejsce - ekipa "Gdynianki" (uczennica naszej szkoły - klasa II W – Klaudia Rudzka oraz Agnieszka Ryba)
2 miejsce - ekipa "Spółka Ogrodnicza" (uczniowie naszej szkoły - klasa I W – Klaudia Ogrodnik i Jacek Napp)
3 miejsce ex equo - ekipa "Bez nazwy" (Angelika Grzegorczyk oraz Jaśmina Kamińska) i ekipa "IzDom (uczennice naszej szkoły - klasa I W – Izabela Szczerbińska i Dominika Nowak)
Kategoria "studenci / dorośli":
1 miejsce - ekipa "Diugo" (uczennica naszej szkoły - klasa I W – Anna Czajkowska-Mróz oraz Pani Dorota Czajkowska-Mróz)



SERDECZNIE GRATULUJEMY WYGRANYM !!!

Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w maratonie.

Oto link do platformy, na której cały czas można oglądać wszystkie zdjęcia zrobione podczas sobotniego maratonu w całej Polsce.
http://www.flickr.com/photos/institut-francais-pologne/collections/

I Frankofoński Maraton Fotograficzny za nami

 

2 czerwca 2012 r., 19 dwuosobowych ekip z Trójmiasta i ok. 270 w czternastu innych  miastach Polski, wzięło udział w całodziennym maratonie fotograficznym, którego pomysłodawcą był Instytut Francuski. Celem tego konkursu było zrobienie cyklu 4 zdjęć ilustrujących jak najdokładniej cztery podane w języku francuskim tematy :

 

1 – A l’envers à l’endroit (Na wspak, na wznak/Tam i z powrotem)

2 – Tu es plus joli(e) que jamais (Jesteś ładniejszy/a niż kiedykolwiek)

3 – Je ne veux pas travailler (Nie chcę pracować)

4 – Tu vas retrouver ton enfance (Odnajdziesz ślady dzieciństwa).

 

Cieszymy się bardzo, że mimo niesprzyjających warunków pogodowych w uczestnikach maratonu nie zabrakło determinacji i entuzjazmu J

 

Oto link do platformy, na której można obejrzeć wszystkie zdjęcia zrobione podczas sobotniego maratonu w całej Polsce.


http://www.flickr.com/photos/institut-francais-pologne/collections/

Jury trójmiejskie prowadzi obrady i wybiera najlepsze zdjęcia w dwóch kategoriach : gimnazjum/liceum oraz studenci/dorośli. Wyniki konkursu powinny być znane do końca tygodnia.

 

Jury krajowe wyłoni zwycięzców spośród laureatów regionalnych. Na każdą drużynę można również oddawać głos przez Internet – przyznana zostanie bowiem również Nagroda Internautów. Zachęcamy do głosowania!

 

Na wygrywających czekają niepowtarzalne nagrody!!!

I Frankofoński Maraton Fotograficzny

Instytut Francuski w Polsce organizuje 2 czerwca 2012 r. w piętnastu polskich miastach Pierwszy Frankofoński Maraton Fotograficzny. Konkurs organizowany po raz pierwszy w Polsce, cieszy się we Francji dużą popularnością, gdzie jego twórcą jest FNAC, największa francuska firma zajmująca się dystrybucją książek i płyt. Celem Frankofońskiego Maratonu Fotograficznego jest wykonanie w określonym czasie zdjęć na podstawie tematów związanych z kulturą francuskojęzyczną.

 

Idea konkursu to spojrzenie na przestrzeń miejską z zupełnej nowej perspektywy kulturowej – przez pryzmat najbardziej znanych francuskich przebojów. Inicjatywa ma na celu popularyzację języka francuskiego i kultury Francji, która fascynuje i przyciąga z roku na rok coraz więcej Polaków. Miasto staje się źródłem inspiracji, gdzie uczestnicy odnajdują ujęcia obrazujące proponowane tematy. Konkurs wyzwala ogromną kreatywność i pozwala na nowo odkryć pozornie znane okolice swojego miasta.

 

W dniu konkursu uczestnicy wyruszają w miasto w poszukiwaniu inspirujących miejsc, które uwiecznią na fotografiach. Każda drużyna ma za zadanie zrealizować w ciągu dnia 4 zdjęcia na 4 różne tematy (jedno zdjęcie na każdy temat). Na zakończeniu konkursu wszystkie zdjęcia zostaną udostępnione na stronie http://institutfrancais.pl/marathon-photo.

 

W każdym mieście jury lokalne wybierze autorów najlepszych zdjęć. Jury krajowe zbierze się następnie w celu wyłonienia zwycięzców krajowych spośród laureatów regionalnych. Z kolei drużyna, która otrzyma najwięcej głosów przez Internet, otrzyma nagrodę publiczności.

 

Konkurs jest skierowany do Polaków w wieku powyżej 14 lat, entuzjastów języka francuskiego i kultury Francji oraz pasjonatów fotografii. Zapisy drużyn dwuosobowych będą przyjmowane w dwóch kategoriach: gimnazjaliści/licealiści lub studenci/dorośli. Co najmniej jedna osoba w zespole powinna znać język francuski w stopniu pozwalającym na zrozumienie tematów.

 

Na zwycięzców czekają niepowtarzalne nagrody: wyjazdy językowe, niezwykłe aparaty fotograficzne, albumy, płyty CD, książki oraz wiele innych.

 

W Gdyni organizacją Pierwszego Frankofońskiego Maratonu Fotograficznego zajmuje się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Honorowy patronat na tym wydarzeniem objął  pan Prezydent   dr Wojciech Szczurek. Miasto też jest jednym z głównych sponsorów całego przedsięwzięcia. Dzięki uprzejmości i gościnności Hotelu Orbis Gdynia siedziba sztabu organizatorów w dniu maratonu znalazła swoje miejsce właśnie na Armii Krajowej. Tam też będzie miał miejsce drobny poczęstunek przewidziany dla wszystkich uczestników. Drogą internetową zapisało się 35 dwuosobowych ekip, w tym 28 w kategorii gimnazjum/liceum oraz 7 w kategorii studenci/dorośli. Gdynia pod względem liczebności uczestników zajmuje 3 miejsce w Polsce i plasuje się po takich ośrodkach jak Łódź czy Kraków. Ogólna liczba uczestników w I Frankofońskim Maratonie Fotograficznym w całej Polsce to ponad 800 osób.

 

Wśród sponsorów znajduje się także gdyński Art – FotoFuji Zakład Fotograficzny Andrzej Sylwester, który ufundował nagrody rzeczowe dla zwycięzców.

 

Lokalne jury składa się z artystów fotografików oraz artystów plastyków. Zasiadają w nim Pan dr Piotr Zabłocki z Polskiego Związku Artystów Fotografików, Pani Wiesława Klemens z Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Pani Barbara Jarych, z Zespołu Sztuk Plastycznych oraz organizatorzy. Przyznają oni 3 nagrody dla kategorii gimnazjum /liceum oraz jedną w kategorii studenci/ dorośli. Oceniane będą nie pojedyncze zdjęcia, lecz cykle czterozdjęciowe odpowiadające zadanym tematom.   Ponadto Jury przyzna także nagrodę „Coup de coeur”, czyli za najciekawsze zdjęcie gdyńskiego maratonu.

 

 

 

Tylko 4 zespołu dostaną się do ścisłego ogólnopolskiego finału (3 z kategorii gimnazjum/liceum i 1 z kategorii studenci/dorośli). Krajowe Jury pod przewodnictwem Pana Krzysztofa Gieraltowskiego z Polskiego Związku Artystów Fotografików wybierze zwycięski tandem.  Każdy Gdynianin będzie jednak mógł oddać swój głos na regionalne prace w ramach Nagrody Internautów.

IMC 2012 w Hadze

Uczniowie klasy II B, prawniczej, w składzie: Maria Bilkiewicz, Agata Błaś, Emilia Dybowska, Małgorzata Kisiel, Agata Szreder, Konrad Grządkowski, Jakub Sowiński, Paweł Grunholz i Tobiasz Barszcz pod kierunkiem pani Anny Ćwiklińskiej- Rutki oraz prawnika -pani Aleksandy Zaręby z kancelarii Cyman i wspólnicy, uczestniczyli w międzynarodowych zawodach polegających na odgrywaniu ról obrońców i oskarżycieli w fikcyjnym procesie młodego człowieka oskarżanego o kierowanie grupą, która dopuściła się torturowania, w którego następstwie 9 z 10 jeńców zmarło. Jednym z głównych wątków  tego procesu był problem młodocianych żołnierzy, z którym uczniowie musieli się bardzo dokładnie zapoznać.

 

 

Sędziami w sprawie byli m.in. sędziowie Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, sądzący takich zbrodniarzy jak Ratko Mladic czy Radowan Karadżić. Dla uczniów było to niesamowite przeżycie, usłyszeli wiele słów pochwały za wyjątkową kreatywność w podejściu do tematu, świetną argumentację i profesjonalny występ.

 

 

 

30 rocznica stanu wojennego

Jak co roku zespół "Sekunda" pod kierunkiem p. Anny Ćwiklińskiej Rutki
przygotował montaż słowno-muzyczny upamiętniający rocznicę wprowadzenia
na terenie Polski stanu wojennego. Tym razem rocznica była szczególna,
trzydziesta, więc i oprawa bardziej uroczysta. Młodzież pokazała
przedstawienie uczniom szkoły, a następnie wzięli udział w miejskich
obchodach tej rocznicy, prezentując montaż w kościele
O.O. Redemptorystów.

 

Następnie uświetnili swoim występem Mszę Św.
w intencji ofiar stanu wojennego. Montaż składał się z pieśni, które
powstały w okresie stanu wojennego oraz komentarza historycznego.

 

Święto Karlskrony

W środę 7 grudnia 2011 Gdynia obchodziła Święto Karlskrony, która jest miastem siostrzanym od 9 listopada 1990 r.

U zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej uroczyście otwarto "Rondo Karlskrona".


W uroczystości uczestniczyła delegacja oficjalna z Karlskrony, na czele z Prezydent Miasta - p. Camillą Brunsberg.
Podczas uroczystości młodzież z koła języka szwedzkiego pod opieką pani Anny Ćwiklińskiej-Rutki zaśpiewała szwedzką szantę o przyjaźni.

 

 

Atrakcją otwarcia wystawy na temat Karlskony był także występ młodzieży z koła szwedzkiego, która wykonała szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji. Dzień Św. Łucji z Syrakuz.

Święto Światła przypada na 13 grudnia i w Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą I połowę grudnia.

 

 

W naszej szkole Dzień Świętej Łucji tradycyjnie przygotowuje klasa, która w ubiegłym roku szkolnym była na wymianie w Karlskronie. W tym roku dzień ten obchodzić będziemy 14 grudnia.

 

Kajakiem przez Kaszuby

16-17.10.2011
Seledynowe i pomarańczowe o opływowym kształcie, przecinające wodę lub sunące zgodnie z jej nurtem przedmioty to nic innego jak kajaki uzbrojone w uczniów klas gimnazjalnych, aktywnie wypoczywających na Kaszubach w pewien wrześniowy weekend tego roku wraz ze swymi szkolnymi opiekunami - nauczycielami wychowania fizycznego.
Rzeki z powalonymi konarami drzew podstępnie zanurzonymi pod wodą, jakby celowo czekające na nasze przybycie, tudzież wysokie trzciny, w których czaiło się na nas wszelkie robactwo, nadały naszej wyprawie przygodowy i wręcz odkrywczy charakter. Ujawniły nasze cechy takie jak zaradność lub jej brak, szybkość reakcji jak też umiejętność współpracy w grupie, kondycję fizyczną oraz poczucie humoru, które udzieliło się wszystkim uczestnikom spływu. Były żarty, przyśpiewki, a nasz śmiech roznosił się echem po tafli jeziora smaganej wiosłami. Zarówno ci, którzy mieli przyjemność zażyć ostatniej, niezaplanowanej kąpieli tego lata, jak również ci, którym udało się uniknąć wywrotki, będą wspominać to wydarzenie z uśmiechem na ustach.


 




Oprócz zapachu jeziornej ryby, nasze ubrania miały okazję przesiąknąć dymem z ogniska, nad którym wieczorem, przy akompaniamencie gitary, piekliśmy smakowite kiełbaski. Atrakcjom jednak nie było końca. Po kolacji nasi chłopcy mieli jeszcze siłę i ochotę stoczyć mecz piłki nożnej z miejscową młodzieżą.
Następnie zmęczeni, ale zadowoleni, udaliśmy się na miejsce spoczynku. Było to obszerne, klimatyzowane pomieszczenie, nawonione subtelnym aromatem letnich żniw. Pod stopami dało się wyczuć miękkie, uginające się podłoże, na którym rozłożyliśmy śpiwory. Całości dopełniało nastrojowe oświetlenie. Trzeba przyznać, stodoła miała swój urok.
Wyspani, zregenerowani, przepłynęliśmy następnego dnia zaplanowany odcinek trasy nadzwyczaj szybko. Zyskany w ten sposób czas przeznaczyliśmy na wejście na wieżę widokową, skąd mieliśmy możliwość podziwiać wspaniałą panoramę okolicy.
Wyprawa, choć krótka, bo dwudniowa, pozwoliła nam oderwać się od szkolnej rzeczywistości. W niektórych z nas rozbudziła chęć do uprawiania kajakarstwa - sportu, którego wcześniej nie mieli okazji praktykować. Spływ miał też charakter integracyjny oraz krajoznawczy. Nie ulega wątpliwości, że sportowe wyjazdy są lubiane przez młodzież, uatrakcyjniają przedmiot wychowania fizycznego i pozostawiają po sobie miłe wspomnienia na długie lata.

 

 



Pozdrawiam,
uczestniczka spływu Pamela Kul, kl. III GA