EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA

10 grudnia 2014 roku odbył się Pierwszy Europejski Dzień Prawnika. Święto to zostało zaproponowane europejskim  radom adwokackim i radcowskim przez Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), największą i najważniejszą europejską organizację prawniczą, zrzeszającej ponad milion członków.

Obchody Europejskiego Dnia Prawnika w Polsce zainicjowane zostały przez Krajową Izbę Radców Prawnych oraz Adwokaturę Polską. Przy współpracy z kuratoriami Izby zaprosiły szkoły do zaproszenia radców prawnych, którzy wygłosić mieli prelekcje o roli prawników w ochronie praw podstawowych każdego obywatela, w tym prawa do prywatności i ochrony jego danych osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki przestrzegania tych praw w Internecie.

>>> Fotorelacja <<<

Data oczywiście nie została wybrana przypadkowo. Jest to jak wszyscy wiemy Światowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony na świecie od 1950 roku. Obchody tego dnia mają na celu zwrócenie uwagi świata na prawa człowieka, a tegoroczne, pierwsze obchody Dnia Prawnika stawiają sobie za cel uświadomienie kwestii związanych z ochroną swoich danych, swojej prywatności, co jak wiemy zawiera się w niejednym z punktów Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, w którym uczniowie mają możliwość uczenia się w klasach o profilu prawniczym, odpowiedziało na zaproszenie Izby i zorganizowało Europejski Dzień Prawnika w postaci spotkania z przedstawicielami różnych profesji prawniczych oraz prelekcji. W spotkaniu uczestniczyli: wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku SSO Alina Miłosz-Kloczkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Justitia” SSO Teresa Karczyńska-Szumilas, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych mec. Jerzy Mosek, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku, adw. Marcin Derlacz, rzecznik Prokuratuty Apelacyjnej w Gdańsku pan Mariusz Marciniak, rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni prof. dr hab. Jerzy Młynarczyk, dziekan Wydziału Prawa WSAiB w Gdyni, dr Piotr Lewandowski, prodziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Oktawian Nawrot, Przewodniczący Rady Miasta Gdyni pan Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski oraz radcowie prawni mec. Aleksandra Zaręba-Cyman oraz mec. Piotr Sarzyński, którzy poprowadzili zajęcia z młodzieżą.

Spotkanie środowiska prawniczego z młodzieżą wpisało się w zainicjowaną przez Sąd Okręgowy w Gdańsku współpracę środowisk prawniczych ze szkołami w celu budowania większej świadomości prawnej młodzieży, a co za tym idzie prawego społeczeństwa.