17 grudnia 1970

17 grudnia uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już, bowiem szkoła od lat patronuje obchodom rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz rocznicy masakry z 17 grudnia 1970 roku w Gdyni, zapalali od godziny 4.30 rano znicze przy przystanku Gdynia-Stocznia oraz w innych miejscach w mieście. Młodzież wzięła też udział w Apelu Poległych, który rozpoczął się o godz. 6.00 przy pomniku 1970.

Po południu odbyły się w szkole apele upamiętniające te dramatyczne wydarzenia. Podczas apelu mieliśmy okazję obejrzeć film zrealizowany
przez ucznia klasy III d, Doriana Butkiewicza, opowiadający historię Grudnia '70 widzianą oczami młodego człowieka.

Ponadto przedstawicielka Pomorskiej Inicjatywy Historycznej wręczyła nagrody Dorianowi oraz uczennicom z klasy II b, Sandrze Pawelli i Małgosi Rodzeń, które pod okiem dr Macieja Żakiewicza przygotowały prezentację w ramach warsztatów historycznych dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej opowiadające o genezie stanu wojennego oraz grudniu 1970. Prezentacje zostały wydane przez PIH w postaci plansz,  które zostały przekazane szkole i zostaną umieszczone na korytarzu II piętra. Pani Maria Stefanowska i pan Maciej Żakiewicz również zostali uhonorowani przez PIH za zaangażowanie w budowanie świadomości historycznej młodzieży i włączenie się w cykl warsztatów.

Po części oficjalnej szkolny zespół Sekunda pod dyrekcją pani Anny Ćwiklińskiej-Rutki wykonał pieśni z repertuaru zaprezentowanego w Kościele Redemptorystów 13 grudnia. Uczniowie wyszli z apelu poruszeni znakomitym filmem, prezentacjami oraz muzyką oddającą klimat tamtych czasów.

>> Fragment występu <<