Haga 2016

Uczniowie klasy II o profilu prawniczym: Izabela Budnik. Monika Figurska, Zuzanna Kmiecik, Aleksandra Kościńska, Nikola Rechcygier,  Krzysztof Szulc, Kamil Jackiewicz i Jan Borowski przygotowani przez panią Annę Ćwiklińską-Rutkę wzięli udział

w III Międzynarodowych zawodach prawniczych - International Moot Court Competition w Hadze.

kliknij na zdjęcie aby przejść do fotogalerii

Odbywający się co dwa lata konkurs jest symulacją postępowania przed ICC (International Criminal Court- Międzynarodowm Trybunałem Karnym), a uczniowie odgrywają role obrońców i oskarżycieli w fikcyjnej, specjalnie na tę okazję napisanej sprawie. W tym roku sprawa dotyczyła handlu bronią.

Konkurs jest jedynym tego typu przedsięwzięciem na świecie.

Uczniowie poznali akta sprawy na początku października i od tego czasu przygotowywali argumenty, by później przy wsparciu  prawników: pani Aleksandry-Zaręby Cyman i pana Piotra Sarzyńskiego przygotować mowy i odpowiedzi na spodziewane pytania sędziów.

W konkursie wzięło udział 16 drużyn z 11 krajów świata:

USA, Wenezueli, Argentyny, RPA, Mongolii, Rumunii, Bułgarii, Holandii, Rosji, St. Maarten i Polski.

W dniach 18-23 stycznia młodzież nie tylko uczestniczyła w bardzo wymagających zmaganiach konkursowych, biorąc udział w trzech rundach zawodów dziennie, ale również zwiedzała Hagę, integrowała się z młodzieżą z jakże różnych, czasem egzotycznych krajów.

Wyjątkowym atutem konkursu, poza pogłębieniem wiedzy z zakresu międzynarodowego prawa karnego, Konwencji Genewskiej i Statutu Rzymskiego jest niewątpliwie nauka profesjonalnego posługiwania się językiem angielskim prawniczym, którego uczą się w szkole, a który w praktyce oznacza trening wypowiedzi o charakterze formalnym- mowy trwały ok. 8 minut.

Konkurs zorganizowało Justice Resource Centre z Nowego Jorku przy współudziale Miasta Haga. Koordynatorem IMC jest Debra Lesser z Justice Resource Centre, która swoją obecnością uświetniła zorganizowane przez nas majowe
Baltic Moot Court 2015.

Nasi uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom, uzyskując średnio 8 punktów na 10 możliwych we wszystkich kategoriach. Zwycięzcami tegorocznej edycji została drużyna z RPA, której gorąco kibicowaliśmy, pokonując zespół z Nowego Jorku.

Następna edycja konkursu w 2018 roku. W międzyczasie planujemy kontynuację Baltic Moot Court, którego lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona, ale gdyby nie była to Gdynia to możliwe jest, że pojedziemy do Sankt Petersburga w Rosji lub Campulung w Rumunii.