THIMUN - 2016

Konferencja The Hague International Model United Nations2016

Nasza Reprezentacja !

Konferencja The Hague International Model United Nations (THIMUN)  to symulacja pięciodniowych obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich. Odbywa się pod koniec stycznia każdego roku w World Forum Convention Center w Hadze. Co roku na THIMUN przybywa ponad 3500 uczniów i nauczycieli z około 200 szkół zlokalizowanych w krajach tak odległych jak Australia, Turcja, Chiny lub Ekwador. Sami uczniowie pochodzą z ponad 100 różnych krajów.

Haga to miasto Pokoju i Sprawiedliwości, jest ściśle związana z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Jest siedzibą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości , Międzynarodowego Trybunału Karnego, Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii oraz Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Ponadto, Haga jest siedzibą holenderskiego rządu i wielu instytucji krajowych oraz Unii Europejskiej. Jest to również siedziba holenderskiej rodziny królewskiej.  W roku 2007 Księżna Mabel van Oranje przyjęła stanowisko Honorowego Patrona Fundacji THIMUN.

Chociaż większość uczniów pochodzi ze szkół anglojęzycznych, duża liczba uczestników jest ze szkół gdzie ich głównym językiem jest język inny niż angielski. Dla takich uczniów, THIMUN oferuje doskonałą okazję do poszerzania i wprowadzenie w życie umiejętności języka angielskiego, na nieformalnym, jak i formalnym poziomie. Wszystkie związane z nimi działania, takie jak przygotowywanie uchwał, lobbing i debaty prowadzone są w języku angielskim i ich wysoki standard jest wymagany w formułowaniu myśli, czy to w formie pisemnej uchwały lub słownej kłótni i debat z innymi delegatami.

Uczestnicy konferencji THIMUN uczą się sztuki  negocjacji i dyskusji, rozwiązania różnych problemów świata, np.:  kwestie praw człowieka, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego, problemy młodzieży i uchodźców, jak również kwestii wojny i pokoju. Młodzi uczestnicy podczas pracy nad tymi problemami , moga nauczyć się jak oderwać się od narodowego egoizmu oraz rozwijać współpracę międzynarodową.

W tym roku w XLVIII Konferencji THIMUN udział wzięła pięcioosobowa reprezentacja z naszej szkoły wraz z nauczycielem Wojciechem Tomaszewskim. Występowaliśmy jako delegacja Nauru, oficjalnie najmniejszego państwa na świecie.   Natalia Nowicka(3E), Jagoda Jabłońska(3E), Mikołaj Wirkijowski(3C) i Adam Lisowski (3C) zasadali w komitetach General Assembly odpowiednio odpowiedzialnych za GA3 – kwestie społeczne, humanitarne i kulturalne, GA4- sprawy polityczne i delokalizacyjne, GA2-  sytuacje ekonomiczne i finansowe, GA6- kwestie prawne. Aleksandra Bołbot (3E) była w komisji  SPECIAL CONFERENCE ON SUSTAINABLE URBANISATION czyli problemy rozważane na obradach skupiały się na głównnym tematcie całej konferencji czyli zrównoważonej urbanizacji.

Przy okazji wyjazdu zwiedziliśmy Amsterdam oraz Delft. Zawiązaliśmy wiele znajomości z ludźmi z całego świata. THIMUN to nie tylko delegacje krajów i organizacji członkowski ONZ .  Obrady prowadzą uczniowie tak zwani chairs. Ich rola polega na przeprowadzaniu wszystkich debat, sprawdzaniu złożonych przez delegatów rezolucji, wprowadzaniu poprawek i czuwanie nad głosowaniem nad każdym dokumentem.

Zachęcam do przeczytaniu krótkiego >>wywiadu<< z Altanem Tutarem głównym chair’em komisji General Asembly 4.

Opracowanie: Jagoda Jabłońska

Zdjęcia: Jagoda Jabłońska, Natalia Nowicka, Mikołaj Wirkijowski, Adam Lisowski, Aleksandra Bołbot oraz Munityonline