Rok szkolny 2005/06

Tradycyjnie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Frankofonii, odbył się w naszej szkole Dzień Francuski.
W tym roku świętowaliśmy 24 marca. W programie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy:

• Sztukę w języku francuskim "Les chroniques" wystawioną przez szkolną grupę teatralną
  • Scenkę z życia typowego Bretończyka wystawioną przez klasę IW
  • Lekcję geografii o Bretanii przygotowaną przez klasę IIIGB
  • Postaci z komiksów francuskich, za które przebrali się uczniowie klasy IIGA
  • Piosenkę "C'est un porte-clé" przygotowaną przez klasę IIGB
  • Hymn Bretanii wykonany przez klasę IIW

Obchody Dnia Francuskiego zakończyła degustacja naleśników przygotowanych przez wszystkich uczniów klas dwujęzycznych.

TEST POŁÓWKOWY
Jak co roku, uczniowie klasy II dwujęzycznej, pisali obowiązkowy test połówkowy przygotowany przez Ambasadę Francji w Polsce, oceniający poziom znajomości języka francuskiego.
W tym roku odbył się on 7 marca.

KONKURS "POKAŻ JĘZYK"
Dnia 3 marca odbył się pisemny etap szkolny konkursu "Pokaż język" organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku. Miał on na celu wyłonienie licealistów najlepszych z poszczególnych języków:
angielskiego, niemieckiego i francuskiego.
W etapie szkolnym części francuskiej konkursu wyłonione 10 osób z klas:IW i IIW, które zdobyły prawo rezprezentowania szkoły na etapie regionalnym.

Finał Regionalny składał się z dwóch części:
pisemnej i ustnej.
Etap ustny był przeprowadzony w formie dyskusji moderowanej, po której uczestnicy odpowiadali na jedno pytanie (wspólne dla wszystkich).

W FINALE DOTYCZĄCYM JĘZYKA FRANCUSKIEGO ZWYCIĘŻYŁA UCZENNICA KLASY IW AGNIESZKA POTULSKA, która uzyskała cenne nagrody:

• INDEKS I STYPENDIUM na naukę w wysokości rocznego czesnego w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku,
  • KURS JĘZYKOWY ufundowany przez Alliance Française
  • i nagrody rzeczowe Laureaci finału regionalnego będą mogli uczestniczyć w Superfinale konkursu "Pokaż nam język" w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

GRATULUJEMY!!!

XI FESTIWAL FRANCUSKOJĘZYCZNYCH TEATRÓW LICEALNYCH KOSZALIN 2006
W dniach 2-5.03.2006 odbył się Festiwal Francuskojęzycznych Teatrów Licealnych, którego celem było wyłonienie laureata reprezentującego Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Francuskojęzycznych Teatrów Licealnych w 2007 roku.
Naszą szkołę reprezentowała trupa teatralna "HERBES MEDICINALES", którą tworzą uczniowie klasy IW i IIW. Pod opieką Pani Caroline Boudier młodzi aktorzy przygotowali sztukę "Chroniques".
ZAJĘLIŚMY III miejsce, zdobywając gratulacje jury oraz widzów i nagrodę w postaci radiomagnetofonu z funkcją odtwarzania plików mp3.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

REWIZYTA UCZNIÓW Z LICEUM W CALAIS 10-18.02.2006
W ramach wymiany międzyszkolnej, francuscy uczniowie wraz z opiekunkami, odwiedzili w tym roku szkolnym swoich polskich korespondentów w lutym 2006 roku.
Przez kilkanaście dni, klasa II w (dwujęzyczna z językiem francuskim) gościła w swoich domach swych francuskich korespondentów z Liceum Leonarda da Vinci z Calais. Program wymiany był bardzo bogaty:
10 lutego-przyjazd grupy francuskiej, popołudnie w rodzinach polskich
11,12 lutego-weekend w rodzinach polskich
13 lutego-zwiedzanie szkoły, exposé "Historia Gdyni i Sopotu" wygłoszone przez p. Andrzeja Szczepańczyka, obiad w szkole, zwiedzanie Gdynia i Sopotu
14 lutego-konferencja wygłoszona przez p.dra Tomasza Swobodę z Katedry Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego " Współczesna literatura polska",wycieczka na Kaszuby, pobyt w Szymbarku połączony z kuligiem i konsumpcją tradycyjnych potraw polskich, wypiek chleba, zapoznanie z historią regionu oraz jego tradycjami
15 lutego-konferencja "Historia Polski" wygłoszona przez p. Elektrę Dudę,udział w koncercie oragnowym w Katedrze Oliwskiej, zwiedzanie Gdańska oraz wystawy "Drogi do Wolności" na terenie Stoczni Gdańskiej
16 lutego-zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Muzeum Stutthof
17 lutego-zwiedzanie Muzeum Kopernika i Obserwatorium we Fromborku
18 lutego-spotkanie pożegnalne w szkole, konkurs wiedzy o Francji przygotowany przez uczniów polskich

XXIX OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO 18 listopada 2005 roku odbył się w naszej szkole I etap (pisemny) XXIX Olimpiady Języka Francuskiego.
Komitet Okręgowy, po sprawdzeniu prac, dopuścił do zawodów II stopnia następujące osoby:

• Adriannę Pawłowską z kl.IIW
  • Magdę Łągiewską, Łukasza Przytarskiego, Jana Łukę z kl.IW Jowitę Remlingier z kl. IIIW

II etap (pisemny) odbył się 14 stycznia 2006 roku. Po tym etapie, do części ustnej, która odbyła się 18 lutego 2006 roku zakwalifikowali się:

• Adrianna Pawłowska,
  • Jowita Remlingier
  • Łukasz Przytarski.

Do III etapu Olimpiady, który ma postać egzaminów ustnych i odbywa się w Warszawie zakwalifikowała się Jowita Remlingier.

Uczennica ta reprezentowała naszą szkołę w zawodach finałowych. Trzymamy kciuki czekając na wyniki!

WYMIANA Z LICEUM LEONARD DE VINCI W CALAIS
W dniach 4-14 października 2005 uczniowie klasy IIW przebywali w Calais we Francji w ramach wymiany międzyszkolnej między naszym liceum i francuskim Liceum Leonarda da Vinci w Calais.