Współpraca Alliance Francaise i ZSO Nr 2

Alliance Française w Gdańsku realizując swoje cele statutowe,  jakimi są  w szczególności: wspieranie nauczanie języka francuskiego w szkołach, popularyzacja egzaminów i dyplomów francuskich oraz certyfikatów zgodnych ze standardami europejskimi, organizowanie imprez kulturalnych prelekcji i wykładów,  nawiązał w tym roku szkolnym z Zespołem Szkół Ogolnokszatałcących Nr 2 w Gdyni  stałą współpracę o nazwie „Szkoła Partnerska”.

W ramach podpisanej umowy  Alliance Française zobowiązał się do :

1. Przeprowadzenia w szkole dwa razy w semestrze lekcji języka francuskiego, warsztatów propagujących wiedzę o Francji i krajach francuskojęzycznych, promujących język, kulturę i historię krajów francuskiego obszaru językowego. Lekcje będą prowadzone przez lektora  francuskojęzycznego (native speaker).

2. Przeprowadzenia dwa razy w semestrze: raz w szkole, a raz w siedzibie Alliance Française w Gdańsku spotkań warsztatowych dla uczniów,   uczących nowych kompetencji językowych i pozajęzykowych. Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatowej rozwijającej kreatywność.

3. Objęcia opieką metodyczną i językową nauczycieli  języka francuskiego pracujących w ZSO Nr 2, rozwiązywanie doraźnych problemów  językowych lub kulturowych poprzez mailowy kontakt z lektorem francuskojęzycznym pracującym w Alliance Française.

4. Zorganizowania na terenie szkoły próbnego egzaminu DELF dla grupy uczniów nie mniejszej niż 10 osób dla jednej jednostki DELF. Egzamin  próbny odpłatny -cena 20zł/osoba.

5. Zorganizowania na terenie szkoły egzaminu DELF dla grupy uczniów nie mniejszej niż 10 osób dla jednej jednostki DELF na preferencyjnych  warunkach cenowych. Uczeń, który uzyska najlepszy wynik w danej sesji egzaminacyjnej DELF otrzyma od Alliance Française nagrodę    rzeczową.

6. Zafundowania raz w roku szkolnym bezpłatnego udziału w semestralnym kursie języka francuskiego dla ucznia wytypowanego przez nauczycieli i dyrekcję szkoły. Informacja o przyznaniu takiej nagrody zostanie  podana do wiadomości na forum szkoły podczas uroczystego zakończenia roku     szkolnego.

7. Umieszczenia na stronie internetowej Alliance Française informacji o współpracy ze Szkołą Partnerską, logo szkoły, oraz na relacjonowaniu na bieżąco wspólnych przedsięwzięć odbywających się na terenie szkoły bądź Alliance Française na stronie internetowej www.af.gda.pl.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr2  zobowiązał się zaś do :

1. Utworzenia na terenie szkoły punktu informacyjnego w formie tablicy ogłoszeniowej  umożliwiającej umieszczanie na niej bieżących informacji o   działalności edukacyjnej i kulturalnej Alliance Française (ogłoszenia i plakaty będą na bieżąco dostarczane przez AF).

2. Wyznaczenia nauczyciela j.francuskiego- osoby odpowiedzialnej za punkt informacyjny, kontakty z Alliance Française i aktualizację informacji na   tablicy.

3. Umożliwienia przedstawicielom Alliance Française przeprowadzenia minimum 2 razy w roku akcji informacyjnych dla rodziców w czasie zebrań   rodziców  w szkole.

4. Umieszczenia na stronie internetowej szkoły www.lo2gdynia.pl informacji o współpracy z Alliance Française wraz z logo Alliance Française. Relacjonowanie na bieżąco wspólnych przedsięwzięć odbywających się na terenie szkoły bądź Alliance Française .

Wierzymy, że wzajemna współpraca przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności języka francuskiego oraz do  rozwijania motywacji wśród uczniów zarówno naszego gimnazjum jak i liceum.