Wyjazd uczniów naszego liceum do Londynu, w historycznych okolicznościach.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w historycznych wydarzeniach związanych z odejściem Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - Elżbiety II. Planując wyjazd do stolicy Wielkiej Brytanii (14.09-18.09. 2022) nie wiedzieliśmy, że odbędzie się on w niecodziennych okolicznościach. Pierwszego dnia naszego pobytu Królowa Elżbieta II została przewieziona z Pałacu Buckingham do kaplicy w Pałacu Westminsterskim. Wzdłuż Tamizy ustawiła się 2 milowa kolejka ludzi w celu przejścia koło trumny i oddania hołdu Królowej. Owa kolejka, niecodzienna atmosfera towarzyszyła nam każdego dnia naszego pobytu. Panująca w kolejce cisza była bardzo wymowna. Maszerując przez miasto mijaliśmy wystawy sklepów, banków, budynków administracji publicznej upamiętniające Królową.

Queen2

 Jednocześnie puste ulice, zabezpieczone przez policję i wojsko umożliwiały szybkie i sprawne przemieszczanie się przez miasto w tak niezwykłych okolicznościach. Czując klimat tych szczególnych dni realizowaliśmy wyznaczony wcześniej program, aktualizując i adaptując każdy dzień do informacji i komunikatów udzielanych przez londyńskie służby.
Nasza fotorelacja obrazuje spacer deptakiem wzdłuż brzegu Tamizy, połączony ze zwiedzaniem słynnych mostów Tower Bridge, London Bridge, twierdzy Tower of London, teatru szekspirowskiego The Globe, galerii sztuki nowoczesnej Tate Modern, aż po przejście nad Tamizą kładką dla pieszych Millenium Bridge do St. Paul's Cathedral. Westminster, Westminster Abbey otoczone przez stacje telewizyjne z całego świata stanowiły niecodzienny widok. 

 LondynS
                                kliknij na kolażu, aby przejść do fotogalerii

W naszym programie uwzględniliśmy zwiedzanie British Museum, Natural History Museum, jak i National Gallery. Odwiedziliśmy  Camden Town, dzielnicę artystów i bohemy, dzielnicę West End: Soho, China Town, Piccadilly Circus. Odbyliśmy wycieczkę do Greenwich na południk zerowy, Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, kliper herbaciany Cutty Sark, Greenwich Market,  Canary Wharf, dzielnicę wieżowców i drapaczy chmur, ulicę handlowa Oxford Street. Braliśmy udział w interaktywnym przedstawieniu Dreamworks Shrek Advenute. Udało nam się zrealizować założenia i program naszej wycieczki.
W naszych myślach i sercach zostaną jednak ludzie i związane z nimi wydarzenia tych niezwykłych dni. Śmierć Królowej Elżbiety II poruszyła mieszkańców. Stojący w kolejkach w ciszy londyńczycy, przemieszczający się z naręczami kwiatów, skauci pomagający starszym osobom. Kwiaty i listy w parkach pod drzewami, na pomnikach. Minuta ciszy...

Elżbieta Szponar