Święto Karlskrony

W środę 7 grudnia 2011 Gdynia obchodziła Święto Karlskrony, która jest miastem siostrzanym od 9 listopada 1990 r.

U zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej uroczyście otwarto "Rondo Karlskrona".

W uroczystości uczestniczyła delegacja oficjalna z Karlskrony, na czele z Prezydent Miasta - p. Camillą Brunsberg.
Podczas uroczystości młodzież z koła języka szwedzkiego pod opieką pani Anny Ćwiklińskiej-Rutki zaśpiewała szwedzką szantę o przyjaźni.

Atrakcją otwarcia wystawy na temat Karlskony był także występ młodzieży z koła szwedzkiego, która wykonała szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji. Dzień Św. Łucji z Syrakuz.

Święto Światła przypada na 13 grudnia i w Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą I połowę grudnia.

W naszej szkole Dzień Świętej Łucji tradycyjnie przygotowuje klasa, która w ubiegłym roku szkolnym była na wymianie w Karlskronie. W tym roku dzień ten obchodzić będziemy 14 grudnia.