Szkoła Pamięta

"Szkoła pamięta"

Szkoła przyłącza się do tegorocznej akcji "Szkoła pamięta", która odbędzie się 25 października 2019r.

sp

Od 6 lat nasi uczniowie zapalają znicze na grobach żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym Witomino.

W ten piątek, jak co roku złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod tablicą upamiętniającą działalność antykomunistyczną uczniów naszego liceum działających w organizacji "Orlęta".

tab d

Patronat nad kwaterami żołnierzy AK na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni

Logo Ak kopia

Uczniowie ZSO Nr2 w ramach projektów już od kilku lat sprawują opiekę nad grobami żołnierzy Armii Krajowej pochowanymi na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
Celem projektów jest odnalezienie wszystkich kwater spoczynku żołnierzy AK na Cmentarzu Witomińskim, stworzenie dokumentacji opisowej oraz fotograficznej, stworzenie mapy grobów oraz oznakowanie ich pamiątkowymi tabliczkami ufundowanymi przez prof. Jerzego Grzywacza Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

P 20170411 120730 MT 1
przykładowa tabliczka

6.11.2015 odsłonięcie tablicy upamiętniającej działanie antykomunstycznych młodzieżowych organizacji.

W dniu 06-11-2015 o godz. 11:00 w obecności znakomitych gości odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej

działania antykomunstycznych młodzieżowych organizacji:

Bojowo - Dywersyjnej "Orlęta"

Sprzysiężenie Młodzieżowe.

"Mam szczerą wolę całym swoim życiem dążyć do ostatecznego zwycięstwa sił sprawiedliwości i niepodległości w Polsce. Tak mi dopomóż Bóg."

Przyrzeczenie "Orlęcia"

>>Fotogaleria<<

Zdjęcia: p.Marek Darul, Theodora Caprusu

Obchody Rocznicy Grudnia w Gdyni

Zimny grudniowy poranek. Wyjący znad morz wiatr przywołuje ducha wspomnień i przenika serca obecnych po Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 r.

W tym dniu dla upamiętnienia wydarzeń z 17 grudnia 170 roku władze miasta zaprosiły wszystkich gdynian do udziału w uroczystości rocznicowej. Naszą szkołę reprezentował Samorząd uczniowski wraz z uczniami klas pierwszych, pod opieką wychowawców oraz pani Dyrektor.

O godz. 6.00,  przemówienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka po raz kolejny przeniosły obecnych na uroczystości do czasów PRL, wspominając stoczniowców, którzy mieli rozpocząć kolejny dzień pracy, a którzy stali się bohaterami tamtych dni.

By jeszcze bardziej upamiętnić tę rocznicę, Kampania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała honor poległym stoczniowcom.

Zapłonęły setki zniczy rozświetlając ciemny poranek. W uszach dźwięczały jedynie słowa piosenki " Za chleb wolność i nową Polskę" - młodzież naszej szkoły doskonale zinterpretowała tekst legendarnej piosenki i godnie uczciła pamięć osiemnastu poległych stoczniowców, którzy heroicznie walczyli o lepsze jutro dla siebie i innych.