Jubileusz

Jubileusz 90-lecia

Z małym pandemicznym opóźnieniem, 
po szalonym remoncie,
odbyła się
90tka Naszej Szkoly!
Co się działo to trzeba bylo zobaczyć... a działo się ?, a kto nie mógł zapraszamy do zobaczenia paru migawek z tego dnia.

20220607 224349

20220607 224429

Dziękujemy Wszystkim za udział, za przybycie, za opowieści, za wspomnienia, za miejsce w swojej pamięci dla Szkoły.
Do zobaczenia!

 

Jubileusz 85-lecia

85 rocznicę powstania szkoły uczciliśmy Mszą Świętą przez wstawiennictwo Patrona dnia- świętego Barnaby Apostoła. To jemu powierzylismy sprawy szkoły - uczniów, nauczycieli, żyjacych i zmarłych absolwentów oraz pedagogów.
Liturgii przewodniczył O.Adam Sołdek, koncelebrował Dyrektor Zespołu Szkół Jezuitów - o.Stanisław Twarowski.Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali nasi uczniowie pod kierunkiem P.Anny Ćwiklińskiej-Rutka. Posługę lektora pełnił Kamil Winkler.
Osobom tym i młodzieży ze składu pocztu sztandarowego dziękujemy za ubogacenie rocznicowej Eucharystii.
Pani Dyrektor jeszcze raz powitała gości, pedagogów, absolwentów, którzy postanowili razem z nami spędzić Nasz Jubileusz.
Był
czas na:
  • zadumę, historię, sztukę, muzykę, zabawę i sport,
była
  • możliwość wsparcia leczenia naszej uczennicy poprzez zakup ciast, toreb ...

Cały czas o kondycję wszystkich uczestników dbał
Nasz Grill Bar serwujący wyśmielite dania ...
   

 

*kliknij na zdjęcia aby przejść do galerii

Jubileusz 80-lecia

30 września 2011 r. odbył się Jubileusz 80-lecia II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele Św. Stanisława Kostki w Gdyni z udziałem Pana Prezydenta Gdyni dr Wojciecha Szczurka – absolwenta szkoły. Mszę celebrowali o. Adam Sołdek – proboszcz parafii, o. Wojciech Cichosz – dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Katolickiego w Gdyni, o. Stanisław Twarowski – dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów oraz rektor Colegium Jezuitów o. Leszek Mądrzyk.

 

Serdeczne dziękujemy za piękną oprawę Mszy Św., za życzenia oraz za modlitwę w intencji nauczycieli, pracowników, rodziców, uczniów oraz absolwentów naszej szkoły.

 

Część oficjalna uroczystości odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej Gdynia i uczestniczyło w niej ponad 1500 osób. Galę prowadzili absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza Pani Joanna Jeżewska oraz Mariusz Nowaczyński. Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Zaręba po przywitaniu gości, poprosiła o uczczenie minutą ciszy pamięci nauczycieli, pracowników oraz absolwentów, których już zabrakło wśród nas. W hołdzie poległym i zmarłym uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza złożyli kwiaty oraz pełnili honorową wartę w budynku szkoły pod tablicą Józefa Niemca, Dyrektora szkoły rozstrzelanego w czasie II wojny światowej.

 

Pani Dyrektor w wystąpieniu podkreśliła rangę Jubileuszu 80-lecia szkoły, powiedziała m.in., że wydarzenie to „ma charakter niezwykły, podniosły i ośmielam się stwierdzić, historyczny. Łączy w sobie już zapisaną kartę ponad 80-letnich wydarzeń szkoły  z teraźniejszością, jest również chwilą  zadumy, refleksji i wspomnień. W takim dniu uzmysławiamy sobie jak szybko upływa czas. Państwa telefony, przekazywane informacje, pytania o kolegów sprawiają, iż mamy nieodpartą chęć wracania do początku, do historii  i ludzi którzy ją tworzyli. Niewątpliwie największą wartością przez te lata byli uczniowie i nauczyciele, którzy zawsze stanowią duszę szkoły, to oni  w każdym czasie, zarówno pokoju jak i wojny przynosili szkole ogromną chwałę”.

 

Dyrektor Szkoły zapewniła, że „…proces ten nadal trwa. II Liceum cieszy się ogromnym zaufaniem w środowisku. Panuje w nim wyjątkowa, przyjazna atmosfera, to szkoła otwartości, tolerancji i wolności w wyrażaniu własnych poglądów. Od naszych uczniów jednak wymagamy dojrzałych opinii, merytorycznych sądów i ocen, rzetelnej wiedzy, wzajemnego szacunku, utrzymania tradycji i godnego zachowania. Cyceron wiedział, że „dobrze wyciosane kamienie trzymają się bez cementu”. Jednocześnie czerpiemy z przeszłości, bowiem każdy nasz uczeń ma świadomość, że tak jak jego znamienici poprzednicy może osiągnąć wiele, może mieć wpływ na rozwój i historię naszego młodego miasta, pięknej Gdyni, a nawet na losy kraju i świata o czym świadczą  dokonania wielu naszych absolwentów, którzy swoją działalnością już zapewnili sobie miejsce w historii”.

 

W wystąpieniu Pani Dyrektor nie zabrakło podziękowań i życzeń skierowanych do  zaproszonych gości. „Goethe powiedział: „Żyjemy naprawdę tylko wtedy, kiedy się cieszymy ludzką życzliwością”. Z serca dziękuję za Państwa życzliwość, za przybycie i poświęcony nam czas, za dar wspomnień, za dar serca wspierający działalność szkoły, za piękne słowa.  Życzę Państwu – władzom miasta, przedstawicielom kuratorium, dyrektorom gdyńskich szkół, drogim nauczycielom, absolwentom naszej szkoły, uczniom, rodzicom oraz wszystkim zaproszonym gościom wiele satysfakcji z wykonywanej pracy, zdrowia i wszelkiej pomyślności”.

 

Na zakończenie Pani Dyrektor zwróciła się z apelem do obecnych uczniów. „…Uczmy się żyć pięknie i mądrze, godnie reprezentujmy naszą szkołę, by Ci, którzy przyjdą po nas mogli być  z nas dumni tak jak my jesteśmy dumni z naszych absolwentów.

W części oficjalnej głos zabrał Prezydent Miasta GdyniPan dr Wojciech Szczurek, powszechnie znany uczniom absolwent naszej szkoły. W ciepłych słowach odniósł się do byłych i obecnych nauczycieli II Liceum, podkreślił wartość zdobytej w szkole wiedzy, wpływ pedagogów w kształtowaniu postaw młodzieży. Nie zabrakło również wspomnień.


Głos zabrała była dyrektor szkoły Pani Stanisława Duda, absolwentka szkoły Pani Krystyna Grabowska (matura 1968). Życzenia dla naszej społeczności szkolnej przekazali m.in. przedstawiciel Rady Rodziców Pani Elżbieta Szewczyk oraz goście z zagranicy: dyrektor szkoły Chapmanskolan w Karlskronie Leif Petersson, dyrektor szkoły z Getyngi Pan Wolfgang Schimpf ora Pani ElisabethCurveiller z liceum Leonarda Da Vinci w Cale.
Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni obejrzeli piękny spektakl  w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza wyreżyserowany przez Panią Ewę Dulkę – nauczyciela fizyki i Panią Joannę Żakowską – nauczyciela języka francuskiego.

 

Po zakończeniu uroczystości w Hali Widowiskowo-Sportowej Gdynia zaproszeni goście oraz absolwenci kontynuowali spotkania w budynku szkoły, gdzie o godz. 14.00 odbył się kolejny spektakl przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Pana Andrzeja Pawliny – wieloletniego nauczyciela szkoły oraz Panią Annę Ćwiklińską-Rutkę.

 

Obchody Jubileuszu 80-lecia w dniu 30 września 2011 r. zakończyły się balem absolwenta w Hotelu Gdynia.

 

Dyrektor mgr inż. Elżbieta Zaręba oraz komitet organizacyjny składający się z nauczycieli naszej szkoły  serdecznie dziękują wszystkim, którzy nas wsparli finansowo. Podziękowania dla: UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Wydawnictwa Podkowa, Kwiaciarni „Amarylis” oraz rodziców uczniów naszej szkoły.

 

 

 

 

 

 

Moja klasaWiktoria(Wika) Kryger

 

Rówieśnice młodości mojej – koleżanki

Imiona Wasze i twarze – zachowam w sobie

Te imiona jak maki zakwitły czerwienią

I jak maki opadły – w porze dojrzałości

 

A jednak pamiętam jakby każdą chwilę;

Żartów, korytarzy, wf-ów, przemarszów;

Zasłuchani w auli na „ARTOSU-u” koncertach

I czas apeli porannych i krótkich…

 

Uśmiechy koleżanek, napięcia na lekcjach

Imiona, jak ławkami siedziałyśmy za sobą…

Niech oko czasu łaskawe będzie dla nas

I zachowa wspomnienia w portalu „naszej klasy”

 

Moja klasa – jakże dawno to temu

Wesołość i niepowtarzalność – młodości

W czas burzliwych, politycznych rozgrywek

Powojennych – w czas stalinowski

 

A tu – świece kasztanów nad nami

I głowy w chmurach…

Pierwsze potajemne miłości, i,

Czas matury…Moja klasa!

 

Jak szybko rozpierzchły się nasze imiona i nasze drogi …

Moja klasa: czas oczarowań i małych niepowodzeń…

Całuję Was, dziewczynki,

Moje koleżanki z ławek…

Olę, Nutkę, Danuśki i Wandę…

 

W moich wspomnieniach

Jesteście wszystkie jak jaśmin…

…Aldona, Hala, Elżunia, Irena i Zośki…

Całuję Was i przytulam

Wszystkie – z mojej klasy…

 

Aromatu bzu czuję i zapach lasu

Ciągnący z małej, przyleśnej

Obok szkoły – polanki…

 

>> zdjęcia z uroczystości >>