Międzynarodowa konferencja młodzieżowa - Haga 2014


Haga
"Pokój i sprawiedliwość"
W dniach 31 października - 7 listopada w Hadze, a dokładnie w Kijkduin - kurorcie nadmorskim przylegającym do Hagi odbyła się międzynarodowa konferencja młodzieżowa pod tytułem: "Them, you or me: who's different in Europe's geometry". W konferencji wzięła udział grupa naszych uczniów - Jagoda Jabłońska, Aleksandra Bołbot, Daria Dzienisz, Paulina Wieczorek oraz Jakub Kasperski pod kierownictwem pani Anny Ćwiklińskiej-Rutki.

Zapraszamy do zapoznania się z >> fotorelacją !!<< :)

Holandia przywitała nas piękną, wręcz letnią pogodą - temperatura przekraczała chwilami 18 stopni.
Podczas konferencji młodzież miała okazję pracować w grupach z młodzieżą z Rumunii, Bułgarii, Norwegii i Holandii. Tematy omawiane podczas zajęć dotyczyły integracji europejskiej oraz stereotypów i sposobów postrzegania mieszkańców "nowej Unii" przez obywateli 'starej Unii".
Każdego wieczoru jedna z grup przygotowywała wieczór "narodowy"- polegał on na przedstawieniu swojego kraju, miasta, szkoły oraz przygotowaniu poczęstunku składającego się z typowych, regionalnych potraw. My poczęstowaliśmy gości żurkiem z białą kiełbasą, kabanosami, bigosem, smalcem, kiełbasą krakowską, chlebem wiejskim (Paulina Wieczorek w stroju kaszubskim witała przybyłych  chlebem i solą:), sernikiem (na zimno- z braku piekarnika) oraz słodyczami. Prezentacje na temat Polski, Gdyni i naszej szkoły przygotowaliśmy bardzo profesjonalnie- wszyscy zapragnęli nas odwiedzić:)

Odwiedziliśmy Ambasadę Rumunii oraz Norwegii. Polska Ambasada była niestety w remoncie:(
Poza tym mieliśmy okazję spotkać się z przewodniczącym Komisji Europejskiej w Holandii  (Andy Klom), byłym ministrem i sekretarzem generalnym "starej Unii" oraz senatorem  (Wim van Eekelen), wysłuchać wykładu profesora Jaapa de Zwaan na temat integracji z krajami sąsiadującymi z Unią. Wykład miał miejsce w sali wykładowej Wyższej Szkoły Haskiej (w niezwykle nowoczesnym budynku).

Mieliśmy okazję odwiedzić Senat Holandii- po którym oprowadzał nas 96 letni emerytowany senator. Zwiedziliśmy też szkołę średnią- Sorghvliet. Mieliśmy okazję popatrzeć jak wyglądają lekcje u naszych holenderskich rówieśników, porozmawiać z nauczycielami...

Oprócz formalnych punktów programu postanowiliśmy jak najwięcej zobaczyć.
Wybraliśmy się do Amsterdamu, gdzie krążyliśmy po uliczkach tego zwariowanego miasta aby dojść do słynnego Rijksmuseum, w którym obejrzeć można dzieła malarzy holenderskich (Rembrandta, Vermeera, Van Dijka...) oraz do Muzeum Van Gogha. poczuliśmy tętno miasta odwiedzanego przez miliony turystów rocznie. Pojechaliśmy też do Delft, miasta znanego z porcelany, jednego z najlepszych uniwersytetów technicznych w Europie, ale również miasta rodzinnego Vermeera. Spróbowaliśmy tam słynnych holenderskich serów i zachwycaliśmy się typowym holenderskim miasteczkiem - poprzecinanym kanałami, schludnym, przyjaznym. Dotarliśmy nad samo morze- do słynnego kurortu Scheveningen, by wieczorową porą przejść się po bulwarze. W Hadze odwiedziliśmy muzeum Mauritshuis- w którym zachwycaliśmy się Dziewczyną z Perłą (Vermeer) i Lekcją Anatomii Dra Tulpa (Rembrandt)... Obejrzeliśmy też Panoramę Mesdag - dzieło przedstawione w formie panoramy (jak nasza Panorama Racławicka) przedstawiającą Hagę i Scheveningen sprzed ponad półtora wieku.

Nie można zapomnieć o słynnych holenderskich frytkach- nie mogliśmy się im oprzeć- szczególnie z sosem majonezowym oraz orzechowym...

Pozostało mnóstwo fantastycznych wspomnień....przyjaźni.... mamy nadzieję, że nasza szkoła dalej będzie brała udział w programie Fundacji Netherlands-Romania, która była gospodarzem konferencji w ramach programu Erasmus+.