Nowości i Aktualności Biblioteki

   ZWYCIĘZCY KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

OMNIBUS LITERACKI:
1. Szcześniak Bianka 3A - 40 punktów
1. Osińska Karolina 3B - 40 punktów
1. Ziarko Krzysztof 3B - 40 punktów
1. Kazakidis Maris 3B - 40 punktów
 
TAJEMNICZE KOPERTY:
1. Szcześniak Bianka 3A - 9 punktów
2. Rutka Adam 3GB - 5 punktów
2. Kończyk Marcin 3GB - 5 punktów
2. Joniec Tomasz 3GB - 5 punktów
3. Gałkiewicz Jan 3GB - 4 punktów
 
ŚWIAT FANTASY:
1. Mierkułów Oliwia 1C - 14 punktów
1. Kazub Joanna 2C - 14 punktów
2. Joniec Tomasz 3GB - 12 punktów
3. Boniecki Bartosz 1C - 11 punktów
4. Bukowska Aleksandra 1C - 10 punktów
4. Korzeniewska  Zuzanna 2GA - 10 punktów
4. Gałkiewicz Jan - 3GB - 10 punktów
5. Mielewczyk Weronika 1F - 9 punktów
6. Rutka Adam 3GB - 8 punktów
6. Weltrowski-Knopik Jan 3A - 8 punktów
 
BOOK-TALKING:
Bianka Szcześniak 3A - prezentacja o "Marinie" C.R. Zafona
 
NAGRODA SPECJALNA dla Bianki Szcześniak z kl. 3A za zdobycie największej ilości punktów w konkursach oraz za prezentację w ramach Book-Talking
 
GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ! 
ZAPRASZAMY ZA ROK!

 

 

NOWOŚCI W BIBLIOTECE PAŹDZIERNIK 2017

Balson Ronald H.: Kiedyś byliśmy braćmi 
To poruszająca opowieść o dwóch chłopcach i rodzinie, która walczy o przeżycie w rozdartej przez wojnę Polsce, to historia miłości, która próbuje przetrwać mimo niewysłowionych okrucieństw Holocaustu. Dwa życia, dwa światy i zadośćuczynienie po sześćdziesięciu latach - wszystko to tworzy porywającą i wzruszającą opowieść o miłości, przetrwaniu i triumfie ludzkiego ducha.
8391 99905408391m
Boyne John: Chłopiec w pasiastej piżamie 
Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.
 7347382.3 Copy
 Burton Jessie: Muza 
„Muza” to piękna, tajemnicza opowieść o sztuce, kobietach, miłości i stracie, to także opowieść o pasji i tożsamości. „Muza” wpisuje się w popularny trend powieści z tajemnicami z przeszłości. Narrator zabiera nas w niebanalną podróż do Anglii i Hiszpanii, opisując zdarzenia rozgrywające się na dwóch płaszczyznach czasowych – w latach sześćdziesiątych i trzydziestych ubiegłego wieku. Łączy je zaś jeden tajemniczy i oryginalny obraz zatytułowany „Rufina i lew”
 Burton Muza m Copy
Capote Truman: Z zimną krwią 
"Z zimną krwią" to pionierska próba nowego pisarstwa, dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Wydarzenie to zostało szczegółowo opisane, podobnie jak śledztwo, pościg za mordercami, proces i zachowanie przestępców w sądzie i więzieniu aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawia godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła.
 z zimna krwia b iext43254359 Copy
 Child Lee: Uprowadzony
"Uprowadzony" to druga powieść, której bohaterem jest Jack Reacher. Tym razem nasz bohater staje się przypadkowym świadkiem porwania młodej agentki FBI. Próbuje jej pomóc, jednak sam też zostaje uprowadzony. Porywacze wywożą więźniów daleko poza granice Chicago, do stanu Montana, gdzie pewien szaleniec szykuje "małą niespodziankę" na 4 lipca. ..
 jack reacher tom 2 uprowadzony b iext43261388 Copy
Fabisińska Liliana: Sanatorium pod Zegarem
Zabawna intryga kryminalna i piękna obyczajowa opowieść o zamianie ról. Akcja toczy się w sanatorium „Marzenie” w słynnym kurorcie jakim jest Ciechocinek. W pokoju o małej powierzchni spotykają się dwie kuracjuszki. Kobiety różnią się drastycznie nie tylko wiekiem, ale i postrzeganiem świata. Wydaje się wprost niemożliwe, aby skazane na swoje towarzystwo przez cztery długie tygodnie polubiły się choć trochę. Zwłaszcza trzydziestoparoletnia bizneswoman nie wyobraża sobie przetrwania w jednym pokoju ze staruszką po siedemdziesiątce. Jak się okazuje wiek nie odegra w tej historii większej roli…
 sanatorium pod zegarem b iext41832466 Copy
 Grabowska Ałbena: Lady M.
Ona - Małgorzata, tytułowa "Lady M.", czyli współczesna Lady Makbet, jest zawzięta, bardzo ambitna, dąży do założonych przez nią celów, można rzec po trupach... On - Krzysztof, cieszący się szacunkiem studentów w pracy uczelnianej, pod naciskiem żony pnie się coraz wyżej po szczeblach kariery, która nie daje mu satysfakcji, a prowadzi ich pomału do zguby... Oddalają się od siebie, a w ich życie wkracza ta trzecia i ten czwarty...
 Lady M. Copy
 Hannah Kristin: Słowik
„Słowik” to opowieść o dwóch siostrach, którym przypadło żyć w trudnych czasach okupacji niemieckiej. Isabelle jest impulsywną, odważną i skłonną do buntowniczości młodą dziewczyną, Vianne jest matką i żoną, całkowicie oddaną rodzinie, z początku robi wrażenie słabej i zależnej od męża, lecz wojna zmusi ją do odnalezienia w sobie siły i odwagi. Tragedie i nieporozumienia sprawiły, iż siostry żyły do tej pory z dala od siebie, wojna złączy ich losy. Powieść pełna uczuć i emocji.
 slowik b iext44641890 Copy
  Harper Lee: Idź, postaw wartownika 
„Idź, postaw wartownika" to pewnego rodzaju dopełnienie powieści "Zabić drozda", nadające jej nieco inne znaczenie, pozwalające spojrzeć na nią z szerszej perspektywy. Jean Louis (Skaut) ma już 26 lat i mieszka w Nowym Jorku. Przyjeżdża na urlop do rodzinnego Maycomb do starzejącego się ojca – Attitusa Fincha. Podsłuchana pewnego dnia rozmowa sprawia, że jej świat rozpada się na kawałeczki. Ten jeden dzień na zawsze ją zmienił.
 pobrane Copy
Hawkins Paula: Zapisane w wodzie
„Zapisane w wodzie” to druga powieść Pauli Hawkins, autorki „Dziewczyny z pociągu”.
Zaczyna się od samobójczej śmierci Nel Abbott w topielisku, którego historia sięga zamierzchłych czasów. Kiedyś topiono tam czarownice sprawdzając czy pójdą na dno. Kilka miesięcy wcześniej utopiła się tam 15-letnia Katie. Dlaczego radosna nastolatka z kochającej rodziny, lubiana wśród rówieśników z własnej woli w taki sposób odebrała sobie życie? Dziwne jest też, że Nel Abbott popełniła samobójstwo zostawiając kilkunastoletnią córkę, którą samotnie wychowywała.
 zapisane w wodzie b iext48788684 Copy
Lagercrantz David: Mężczyzna, który gonił swój cień 
To 5.część cyklu Millenium, wykreowanego przez przedwcześnie zmarłego Stiega Larssona i druga choć prawdopodobnie nie ostatnia powieść napisana przez Davida Lagercrantza. Ciąg dalszy historii o Lisbeth Salander, która nie przestaje szukać prawdy o swoim koszmarnym dzieciństwie. Drąży i drąży. Porusza stare historie i robi się niebezpiecznie. Umierają ludzie. Mikael Blomkvist wspiera Salander na tyle na ile ona mu na to pozwala. W tle fanatyczny odłam islamu i ciekawa historia Leo Mannheimera.
 millennium tom 5 mezczyzna ktory gonil swoj cien b iext49963849 Copy
Małecki Jakub: Rdza 
"Rdza" Jakuba Małeckiego to niezwykle klimatyczna, oniryczna opowieść o tęsknocie, potrzebie miłości oraz zrozumienia. Symfonie ludzkich losów przeplatają się wzajemnie ze sobą. Ludzie odchodzą, na ich miejsce pojawiają się nowi z takimi samymi marzeniami i nadziejami. Tośka i Szymek są dziećmi różnych pokoleń. Ona nadal wraca do tego co było w przyszłości. Niespełnionych chwil i niewykorzystanych szans. On nie widzi przed sobą nic sensownego i zdaję się nie rozumieć tego co jest i co będzie, i tylko rdza jest czymś co zawsze zostanie wspólne na ludzkim sumieniu.
 pobrane 1 Copy
Murakami Haruki: Norwegian Wood
"Norwegian Wood" to nostalgiczna opowieść o dojrzewaniu, trudnej miłości, ale także o cierpieniu. Narratorem powieści jest 37-letni Toru Watanabe, a jej treścią wspomnienia z jego wczesnej młodości przypadającej na schyłek lat 60’ zeszłego wieku. W historii Japonii jest to okres głębokich przemian społecznych. Toru stoi u progi swojej dorosłości; wyjeżdża na uniwersytet do Tokio, gdzie spotyka Naoko, dawną znajomą i na wówczas dziewczynę przyjaciela, który odebrał sobie życie. Rodzi się między nimi więź, lecz na jej przeszkodzie staje depresyjna natura dziewczyny i wspólna tragedia z przeszłości.
 norwegian wood b iext41767278 Copy
Nesbo Jo: Pierwszy śnieg 
Niebanalna historia kryminalna, trzymająca cały czas w niezwyczajnym napięciu fabuła, rozmaici bohaterowie, realne czasami wręcz brutalne opisy scen, niezastąpiony i pociągający Hole. W Norwegi giną młode kobiety. Tuż przed ich zniknięciem przed domem pozostaje ulepiony bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.
 harry hole tom 7 pierwszy snieg b iext43178539 Copy
Pratchett Terry, Baxter Terry: Długi kosmos 
„Długi kosmos” Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera to ostatnie spotkanie z bohaterami poznanymi w poprzednich czterech częściach serii, a jednocześnie z duetem autorów w tym składzie. Od Dnia Przekroczenia minęło niemal sześćdziesiąt lat, umożliwiając w tym dość krótkim czasie rozwinięcie się postludzkiej społeczności zwanej Następnymi. Niespodziewanie do Długiej Ziemi dociera sygnał z odległych gwiazd: „DOŁĄCZCIE DO NAS". Wysokorozwinięta technologicznie rasa Następnych odkrywa, że wiadomość zawiera również zaszyfrowaną informację dotyczącą budowy zaawansowanej sztucznej inteligencji…
 DlugiKosmos Copy
Weir Andy: Marsjanin
Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę, co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość, odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…
 110192 marsjanin andy weir 1 Copy
Yapp Nicholas: Przewodnik ksenofoba - Francuzi 
Jacy są Francuzi, czyli nieco żartobliwe, nieco krytyczne spojrzenie na charakter, zalety i wady, zwyczaje i codzienność Francuzów.
 przewodnik ksenofoba francuzi b iext39348878 Copy
Grzebałtowska Magdalena: Beksińscy. Portret podwójny
Niezwykła biografia. Beksińscy: Zdzisław- ojciec, znany kontrowersyjny malarz, oraz Tomek - syn, z zamiłowania dziennikarz muzyczny, tłumacz tekstów piosenek i filmów angielskich. Obydwaj byli genialni w swoich dziedzinach, obydwaj zamknięci w świecie własnych fobii i obsesji, obydwaj odeszli o wiele za wcześnie.
 Grzebalkowska Beksinscy 500pcx Copy
Angela Alberto: Jeden dzień w starożytnym Rzymie
Autor oprowadza czytelników po antycznym Rzymie, opowiadając o codziennym życiu jego mieszkańców. Zwiedzamy Wieczne Miasto w zwykły dzień w 115 roku, za panowania cesarza Trajana, w czasach największej potęgi Imperium Rzymskiego. Wędrówka trwa, godzina po godzinie, od wczesnego ranka do północy. Spacerujemy zatłoczonymi ulicami, zaglądamy do warsztatów rzemieślniczych, księgarń i łaźni, na Forum Romanum, do amfiteatru i na targ niewolników…
 jeden dzien w starozytnym rzymie b iext48314744 Copy
Dikötter Frank: Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962
Książka Diköttera to wstrząsający zapis jednej z największych katastrof XX wieku - wielkiej klęski głodu w Chinach, będącej konsekwencją bezwzględnej polityki Mao Zedonga. W ramach kampanii, której hasłem było: więcej, lepiej, prędzej i taniej, Chiny miały stać się jedną z najprężniejszych gospodarek świata, jednak rezultaty okazały się tragiczne - ten "sen szaleńca" kosztował życie kilkadziesiąt milionów ludzi.
 wielki glod Copy
Dudek Antoni: Historia polityczna Polski 1989-2015 
Prof. Antoni Dudek podejmuje śmiałą próbę wskazania źródeł współczesnej sytuacji politycznej. Śledzi losy liderów partyjnych i kierowanych przez nich ugrupowań. Rzuca światło na działania poszczególnych rządów i kolejne prezydentury budzące kontrowersje. Przypomina największe sukcesy i porażki ostatniego ćwierćwiecza, analizuje afery wstrząsające życiem politycznym i mierzy się z najbardziej aktualnymi problemami Polski.
 historia polityczna polski 1989 2015 b iext45077298 Copy
Piasecki, Andrzej K., Michalak Ryszard: Polska 1945-2015. Historia polityczna
Publikacja jest jedną z niewielu monografii opisujących historię polityczną Polski od czasów powojennych do współczesności. W tej książce, składającej się z ośmiu rozdziałów i około 400 podrozdziałów znajdziemy najbardziej aktualną analizę wydarzeń, zjawisk i postaci, które odegrały ważną rolę w polskich przemianach lat 1945-2015.
 polska 1945 2015 historia polityczna piasecki andrzej370062 s Copy

Źródło: Lubimy czytać

 • Biologia Campbella
 • Bukała Barbara: Biologia w zadaniach maturalnych. Cz. 1 i 2
 • Witowski Dariusz: Biologia. Zbiór zadań maturalnych wraz z odpowiedziami 2002-2018 dla kandydatów na UM i kierunki przyrodnicze zdających maturę z biologii. T. 1 i 2 i 3
 • Evans V.,Dooley J.: Egzamin gimnazjalny. Repetytorium. Poziom podstawowy i rozszerzony. Podręcznik do języka angielskiego. Teacher’s Edition
 • Kwapisz-Osadnik Katarzyna: Repetytorium maturalne. Słownictwo krok po kroku. Język francuski
 • Lis Zofia: Język francuski. Egzamin pisemny. Poziom rozszerzony. Zbiór zadań

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2017

W ramach Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
biblioteka szkolna przez cały październik zaprasza na:

- konkursy: "Omnibus literacki" (3-5.10), "Tajemnicze koperty, czyli jaka to książka?" (9-12.10), "Świat fantasy" (17-19.10), konkurs fotograficzny "Czytanie jest modne" cały październik
akcje: "Book- taking" (23-27.10), "Dni owocowego wypożyczania" (30-31.10), Ankieta "Taką  książkę chcemy przeczytać" (cały październik)
- wystawy w bibliotece
- gazetki na tablicy ogłoszeń biblioteki
- prezentacje multimedialne w czytelni

Zapraszamy do biblioteki! Dla najbardziej aktywnych oraz laureatów konkursów nagrody.

 

MARATON CZYTELNICZY 2017/2018

Zapraszamy do udziału w w 9. edycji ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla gimnazjum i liceum. Co miesiąc należy przeczytać wskazaną pozycje z listy lektur, a następnie napisać test ze znajomości tekstu.
Finał konkursu w czerwcu 2018 roku.

Lista lektur:
dla gimnazjum - W lustrze książki – Edycja VII
1. Orson Scott Card - Gra Endera - czytamy w październiku
2. Susanne Collins - W pierścieniu ognia
3. Joanna Jagiełło - Zielone martensy
4. Ryszard Kapuściński - Lalibela’75 [ w tegoż:] Heban
5. Lois Lowry - Posłaniec - czytamy we wrześniu
6. Ian Serrailler - Srebrny mieczczytamy w listopadzie
7. Agnieszka Stelmaszyk - Koalicja szpiegów. Luminariusz
8. J.R.R. Tolkien - Wyprawa [ Władca Pierścieni – część I)

dla szkół ponadgimnazjalnych - Na literackim szlaku – Edycja III
1. Martin Abram - Quo vadis. Trzecie tysiąclecie - czytamy w październiku
2. Anna Borkowska - Gar'Ingawi Wyspa Szczęśliwa (T. 1 Oczekiwanie)
3. Ryszard Ćwirlej - Tam ci będzie lepiej
4. George R.R. Martin - Gra o tron
5. Terry Pratchett - Spryciarz z Londynuczytamy w listopadzie
6. Veronica Roth - Niezgodna - czytamy we wrześniu

 

MARATON CZYTELNICZY 2016/2017

Zakończyła się 8. edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Uczestniczyło w niej 1058 uczniów z 96 gimnazjów oraz 358 uczniów z 42 placówek ponadgimnazjalnych.
Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszego ZSO nr 2.
W kategorii gimnazja wyróżnienie otrzymała Małgorzata Jendrzejek z kl. 2AG.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne laureatami zostali:

 • Joanna Kazub kl. 1E - 1. miejsce
 • Aleksandra Cibor kl. 1B - 3. miejsce
 • Kamil Winkler kl. 1B - 9 miejsce

Uroczyste zakończenie 8. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego połączone z wręczeniem nagród  uczestnikom maratonu, którzy zdobyli najwięcej punktów odbędzie się 19 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy wszystkich lubiących czytać do udziału w kolejnej edycji maratonu gdyż "czytanie jest zawsze trendy..."

 

 NOWOŚCI W BIBLIOTECE KWIECIEŃ 2017

Wyszczelski L. Odrodzona Rzeczpospolita 1918. "Bellona" 2013
Odrodzona w 1918 roku, po mrokach długiej niewoli, Rzeczpospolita stanęła przed bardzo wieloma wyzwaniami: musiała zintegrować ziemie znajdujące się przez ponad wiek pod obcymi zaborami, zlikwidować skutki tej niewoli oraz pokonać trudności gospodarcze będące skutkiem rozbiorów i dewastujących jej ziemie wojen. Musiała też wypracowywać model sprawowania rządów w wolnym kraju.

Tokarczuk O. Lalka i perła. Wydawnictwo Literackie 2016.
Inspirujące, osobiste odczytanie najważniejszej polskiej powieści XIX w. Oświetlając dzieło Prusa lekturą klasyków filozofii i poezji Olga Tokarczuk odkrywa Lalkę na nowo. W opowieści o Stanisławie Wokulskim dostrzega ponadczasową historię człowieka czasu przełomu - jego dążeń, pragnień i obsesji.

Sadkowska-Mokkas L. Warszawa Skamandrytów. "Bellona" 2016.
Niezwykle barwna galeria postaci ukazanych na tle przedwojennej stolicy, miasta dynamicznie przeobrażającego się z zapóźnionego zakątka na styku Wschodu i Zachodu w prawdziwie kosmopolityczną europejską metropolię.

Słowiński P. Żołnierze Wyklęci. Sześciu z tysięcy. "Videograf" 2017.
Żołnierze Wyklęci, zwani też Żołnierzami Niezłomnymi bądź Żołnierzami II Konspiracji - wierni Ojczyźnie do końca, samotni w swej ostatniej walce. Walce już nie tyle o zwycięstwo, lecz przede wszystkim o honor. Dla tych, którzy zbrojnie opierali się sowietyzacji Polski, wojna nie skończyła się w 1945 roku. Nie godzili się na ustalony siłą porządek.

Schmidt S., Rendon J. Sekretne życie pisarzy. Skandale miłosne legendarnych uwadzicieli, kokietek i drani świata literatury. "Muza" 2015
Sekretne życie pisarzy odsłania tajemnice sławnych literatów, przedstawia pełne zaskakujących i pikantnych szczegółów perypetie miłosne, sercowe rozterki, romanse z dużo młodszymi partnerami, podrywy, kłamstwa i burzliwe rozstania.
Ta zabawna książka – zawierająca listy, quizy i demaskatorskie opowieści – to lektura nie tylko dla miłośników biografii, ale dla każdego, kto interesuje się literaturą.

Piasecki A., Michalak R. Polska 1945-2015. Historia polityczna. PWN 2016.
Publikacja jest jedną z niewielu monografii opisujących historię polityczną Polski od czasów powojennych do współczesności W tej książce, składającej się z ośmiu rozdziałów i około 400 podrozdziałów znajdziemy najbardziej aktualną analizę wydarzeń, zjawisk i postaci, które odegrały ważną rolę w polskich przemianach lat 1945-2015.

Leśniewski S. Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660. "Wydawnictwo Literackie" 2017.
Tęsknisz za zamachami stanu, krwawymi weselami i knowaniami rodem z Westeros? Brakuje ci Lannisterów, Starków i Targaryen’ów? Poznaj prawdziwą GRĘ O TRON, która rozegrała się na polskich ziemiach niemal cztery wieki temu i zaangażowała pół Europy!Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George'a R.R. Martina. Zatrać się w historii!

Czyńska M. Kobiety Witkacego. "Znak" 2016.
Szalał za nimi z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony. Witkacy - wysoki, przystojny z błyskiem w oku. Artysta. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi. Jadwiga, jego Żona - zielonooka, rudowłosa, o zmysłowych ustach. Ich małżeństwo trwało szesnaście burzliwych lat, dzieliły ich setki kilometrów, ale wiedzieli o sobie wszystko. Pisał do niej: „Ty jednak jesteś jedyna i na to nie ma rady. Wszystkie baby możliwe są niczym wobec Ciebie”.

Pitzer A. Ukryta historia Vladimira Nabokova. "muza" 2015
Odkrywcze spojrzenie na biografię i utwory Nabokova, które rzuca nowe światło na jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy dwudziestego wieku.
Vladimir Nabokov był świadkiem strasznych wydarzeń swojego stulecia: uciekł z Rosji po rewolucji, potem z hitlerowskich Niemiec; wraz z żoną Żydówką i synem wydostał się z Francji dosłownie kilka tygodni przed nazistowską okupacją. Wielokrotnie oskarżano go, że odwracał się od ludzkiego cierpienia, by tworzyć wyrafinowane opowieści o deprawacji. A jeśli Nabokov zrobił o wiele więcej, niż czytelnicy kiedykolwiek sądzili?

Bralczyk J. 500 zdań polskich. "Agora" 2015
Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał zdania, które najsilniej istnieją w świadomości Polaków, ale też z ich pomocą stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od święta. Są tu literackie cytaty (z Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Konopnickiej, Tuwima, Kofty, Osieckiej i Młynarskiego), zdania wielkich Polaków (od Jagiełły i „Mieczów ci u nas dostatek...” do „Czuj się odwołany” Wałęsy), codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i reklamowe hasła, które zrobiły zawrotną karierę w języku potocznym. Każde z nich opatrzone brawurowym, ale też wnikliwym komentarzem opowiadającym o genezie i zmiennych losach najsłynniejszych polskich zdań.

Petryka P. Polska Ludowa - prawdy niechciane. "Fundacja Samotna Mama" 2015
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z książką przypominającą nam, że nie wszystko co zdarzyło się w latach 1945-1990 było niesłuszne, złe, ponure iszare.

Gaiman N. Mitologia nordycka. "MAG" 2017
Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspir
łość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych
nordyckich historii.

Ferguson R. Młot i krzyż. Nowa hostoria wikingów. "Publicat" 2016
Nowa historia wikingów to nowe spojrzenie na dzieje wojowników z północy – ich podboje, kulturę, architekturę i literaturę. Periodyzacja dziejów wikingów nie jest jednoznaczna, a historycy angielscy, norwescy, szwedzcy czy duńscy podają różne daty jako początek i koniec epoki wikingów. Na przykład dla Brytyjczyków początkiem jest rok 793, kiedy napadnięto miejscowość Lindisfarne. Zdaniem autora książki periodyzacja jest płynna, ale historię ludów skandynawskich łączy jedno – zaczyna się w czasach pogaństwa, a kończy chrześcijaństwem.

Houston K. Książka. najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski. "Karakter" 2017
Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!

Cohen M. Filozofia od środka. 3000 lat myśli filozoficznej w przekroju. "Olesiejuk" 2016
Ten wciągający przewodnik po filozofii zachodu zabierze cię w podróż przez tysiącletnie dzieje myśli ludzkiej. Martin Cohen umiejętnie snuje historię w sposób chronologiczny i tematyczny, aby ożywić tę fascynującą kronikę. Począwszy od starożytnych chińskich nauk, zawiedzie cię szlakiem kluczowych idei Platona, trudnych relacji między filozofią a religią, kolejnych etapów rozwoju myśli naukowej i filozoficznej - nie pomijając jej wpływu na politykę i ekonomię - oraz analizy języka, prawdy i logiki, kończąc na współczesnych filozoficznych debatach.

Kołaczek N. I cóż, że o Szwecji. "Wydawnictwo Poznańskie" 2017
Co to jest „syndrom Bullerbyn”? Jak dogadać się z małomównym Szwedem? Czego potrzebuje do szczęścia przeciętny mieszkaniec kraju, w którym, jak mawiają złośliwcy, lato trwa jeden dzień? Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie? Autorka odpowiada na te pytania, oprowadzając czytelnika po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy.

Wrotniak M. Tam mieszkam. "Marginesy" 2016
Wyspy Owcze, USA, Szwecja, RPA, Niemcy, Kolumbia, Grecja, Wietnam, Katar, Chorwacja, Hongkong, Holandia, Indonezja, Wielka Brytania – los może rzucić w różne miejsce.
Ta książka to piętnaście historii osób, które w różnym czasie i z różnych powodów zdecydowały o przeprowadzce z Polski za granicę. Mieszkają w czternastu krajach na pięciu różnych kontynentach. Nie wszyscy chcą nazywać siebie emigrantami, niektórzy usiłują żyć na dwa domy, jeszcze inni zmieniają swoje zagraniczne miejsca zamieszkania na kolejne. To rozmowy o korzystaniu z ryzykownych zawodowych okazji, porzucaniu przeszłości dla nowej miłości, poświęcaniu własnej kariery w imię planów partnera, realizacji marzeń z dzieciństwa, podróżach, z których się już nie wraca. To kilkanaście różnych gospodarek, społeczeństw, rynków pracy, o wiele więcej stereotypów, obyczajów, porad, ostrzeżeń, blasków i cieni życia w innych krajach.

Baldacci D. Ściana. "Fabryka Sensacji" 2013
Najlepszy analityk CIA siedzi w więzieniu federalnym oskarżony o sześć morderstw. Jest geniuszem obdarzonym pamięcią ejdetyczną i był filarem rządowego programu wywiadowczego. Na tzw. Ścianie - monstrualnym ekranie, przez który przepływają w czasie rzeczywistym wszystkie dane wywiadowcze, potrafił skojarzyć tysiące faktów, zrozumieć ich logikę i przewidzieć konsekwencje. Co sprawiło, że dopuścił się tak potwornej zbrodni? Czemu milczy?

Bryson B. Herbatka o piątej. Więcej zapisków z małej wyspy. "Zysk i S-ka" 2016.
„Herbatka o piątej!” to uroczy i zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Dzięki osobliwej zdolności autora do przyciągania rzeczy śmiesznych, dziwnych, zdumiewających i niedorzecznych jego przygody nabierają szczególnych rumieńców, a książka jest przyczyną niekontrolowanych wybuchów śmiechu.
Trudno sobie wyobrazić lepszy przewodnik po Wielkiej Brytanii i równie pociesznego kompana!

Child L. Sto milionów dolarów. "Albatros" 2017
Jack Reacher to jedna z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. Lee Child stworzył postać, której nie sposób nie polubić. Mamy do czynienia z człowiekiem pełnym humoru i przenikliwości, ale także z głębokim poczuciem sprawiedliwości, który w razie potrzeby potrafi każdemu dać w twarz.

Herbert Z. Labirynt nad morzem. "Fundacja Zeszytów Literackich" 2000.
Książka, która nie doczekała się publikacji za życia autora, wraz z Barbarzyńcą w ogrodzie i Martwą naturą z wędzidłem tworzy trylogię niezwykłą opowieść o sztuce i cywilizacji Południa i Północy, od antyku do czasów współczesnych.

Link Ch. Sześć lat. Pożegnanie z siostrą. "Sonia Draga" 2017.
Charlotte Link, autorka wielu bestsellerów, w przejmujący sposób opisuje chorobę i śmierć swojej siostry Franziski. To nie tylko najbardziej osobiste dzieło pisarki, dające również wgląd w jej własne życie, ale także poruszające przedstawienie przeżywanego przez kilka lat lęku przed utratą najukochańszej osoby. Charlotte Link opisuje codzienność niemieckich szpitali, na którą skazani są chorzy na raka oraz ich bliscy, spotkania ze wspaniałymi, zaangażowanymi lekarzami, ale także z takimi, których zachowanie sprawia, że ciarki przechodzą po plecach. Ta opowieść to także apel o to, by nigdy nie porzucać nadziei – bo tylko ona daje siłę do walki.

Herbert Z. Labirynt nad morzem. "Fundacja Zeszytów Literackich" 2000.
Książka, która nie doczekała się publikacji za życia autora, wraz z Barbarzyńcą w ogrodzie i Martwą naturą z wędzidłem tworzy trylogię niezwykłą opowieść o sztuce i cywilizacji Południa i Północy, od antyku do czasów współczesnych.

Howell G. Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell. Zysk i S-ka 2016.
Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, niebezpiecznych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny. Zdobyła autorytet wśród Arabów, którzy nazwali ją „królową pustyni”.

Nelson J. Oddam ci słońce. "Wydawanictwo Otwarte" 2015.
Pełna energii buntowniczka zabiegająca o uwagę matki. Samotna i skrycie romantyczna. Podjęła wiele złych decyzji, których skutki musi ponieść.
Kiedyś brat bliźniak był jej najlepszym przyjacielem...Noah jest nieśmiały i delikatny. Skonfliktowany z ojcem, silnie związany z matką. Zakochany w sztuce. Marzy o tym, żeby zostać artystą. Jednak staje się kimś, kim nigdy nie chciał być.
Kiedyś on i Jude, jego siostra bliźniaczka, byli nierozłączni…

Hope A. Sala balowa. "Świat Książki" 2017.
Rok 1911. W zakładzie dla psychicznie chorych na skraju wrzosowisk w Yorkshire, gdzie pensjonariusze są trzymani są za wysokimi murami i zakratowanymi oknami, znajduje się wspaniała sala balowa. W jeden radosny wieczór w tygodniu mężczyźni i kobiety przychodzą do tej sali na tańce.Gdy spotkali się w niej John i Ella, taniec zmienił ich życie na zawsze. Sala balowa, której akcja rozgrywa się u schyłku epoki edwardiańskiej, to opowieść o niezwykłej miłości, groźnej obsesji i szaleństwie, a także o tym, kto decyduje, co czym jest.

Płonka N. Niepokorni. "Novae Res" 2017.
Dwie dziewczyny, trzech chłopaków i czas, kiedy wszystko jest jeszcze „pierwsze” - pierwsze miłości, pierwsze pocałunki, pierwszy alkohol i pierwsze prawdziwe pożegnania. Niepokorni to historia dojrzewania piątki młodych ludzi, pełna emocji i dramatów. Miłość i zdrada, przyjaźń i samotność, nadzieja i rozpacz. Książka pokazuje prawdziwe życie nastolatków.

Chwin S. Srebrzysko. Powieść dla dorosłych. "Tytuł" 2017.
"Jest to najbardziej ryzykowna książka, jaką napisałem w życiu. Chociaż raz taką książkę trzeba napisać. Dlaczego? Dla spokoju serca." Stefan Chwin.

Stachula M. Idealna. "Znak" 2016.
Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć.
Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze…
Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan. Thriller psychologiczny, którego nie będziesz mógł odłożyć. Takiej autorki jeszcze w Polsce nie było.

Lityńska K. Chiny: nie do wiary!. "Bernardinum" 2016.
Widzieliście kiedyś kogoś w piżamie i bamboszach wędrującego przez miasto? Mężczyznę z długimi paznokciami czy papierosem w kinie, psa w klatce lub świętego Mikołaja w oknie wystawowym w maju? Wiedzieliście o tym, że tort można jeść jednorazową rękawiczką, choroby leczyć gorącą wodą i nie mieć pojęcia o tym, co to jest dezodorant? Pomyślelibyście o tym, by jechać samochodem po chodniku, lody nazwać jogurtem, bo są sprzedawane w podobnych kubkach, a przyjęcie z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować w styczniu o dziewiątej rano? Nie? To z pewnością dlatego, że nie byliście w Chinach.

Glasgow K. Dziewczyna w rozsypce. "Jaguar" 2017
Autorka stworzyła wspaniałą powieść dla nowego pokolenia. Jej debiut – historia zagubionej nastolatki – przemawia do czytelników o szczególnej wrażliwości. To historia dziewczyny, która sama się okalecza, ponieważ wcześniej świat okaleczył ją. Każda rana, którą zadają jej bliscy i nieznajomi, odznacza się blizną na jej ciele. Na szczęście każda rana kiedyś się zagoi. Wspaniała i potrzebna książka, która pozostanie z tobą długo po przeczytaniu.

Łosiewicz D. Życie jest cudem. "Esprit" 2017
Dziesięć prawdziwych historii – reportaży o zmaganiu się z samym sobą, o stawianiu trudnych pytań i braku odpowiedzi. Życie dopisało do tych opowieści zakończenia, jakich nikt by nie przewidział. Niemal na każdej stronie opisane zostały niezwykłe wydarzenia – czasem spektakularne, czasem ciche i mało ważne dla świata. Tutaj niemożliwe staje się możliwe dzięki ludzkiej wrażliwości, miłości, szacunkowi dla cierpienia i życia, nawet takiego, które dziś chętnie się nazywa "niepełnym", "ułomnym" i "niepotrzebnym". Bo każde życie jest cudem i fantastycznym darem, nawet gdy cały świat upiera się, by tego nie widzieć.

Pratchett T. Nacja. "Rebis" 2016.
W świecie przypominającym nasz, lecz będącym jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku oceanu wyspie o nazwie Nacja przy życiu pozostaje jako jedyny nastoletni Mau.

Kalanithi P. Jeszcze jeden oddech. Wydawnictwo Literackie 2016.
Poruszająca historia genialnego neurochirurga, który pewnego dnia stał się pacjentem. Opowieść o odchodzeniu w zgodzie z sobą i ze światem. Paul Kalanithi był jednym z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc.

Cap K. Bez gaf w obcych krajach. Podróże z klasą. "Bellona" 2015.
Polacy coraz częściej jeżdżą za granicę, gdzie stykają się z innymi kulturami, innymi normami obyczajowymi. Wyjeżdżając, zabieramy ze sobą naszą skalę wartości opartą na jednej tylko kulturze. W efekcie nie wiemy, jak się zachować, i popełniamy gafy. Jak ich uniknąć, dowiesz się z tej książki.

DeSanctis M. 100 miejsc we Francji, które każda kobieta powinna odwiedzić. Wydawnictwo Literackie 2016.
To zapierający dech w piersiach rajd po zabytkach, miejscach pamięci, winnicach, najpiękniejszych ogrodach, lawendowych polach, kawiarniach i restauracjach, dużych miastach i najdalszych zakątkach. 365 dni w roku to za mało, by odkryć wszystkie uroki la belle France, ale już jeden dzień wystarczy, by stracić dla niej głowę! Z tą książką w walizce nie zmarnujecie go! Bon voyage!

 

BIAŁE KRUKI W BIBLIOTECE

starodruk3

 

Biblioteka szkolna otrzymała w darze oprawiony rocznik Gazety Narodowej i Obcej z roku 1791 z komentarzami dotyczącymi wydarzeń politycznych zarówno polskich, jak i światowych. Na stronie 144-145 znajdują się treści dotyczące Konstytucji 3 Maja.

Oryginalny tytuł brzmi:

Prospectus wiadomości politycznych y uczonych kraiowych y zagranicznych pod tytułem Gazeta Narodowa y Obca

Na stronie 144 czytamy:

„Dzień w którym Konstytucya ta przyjęta corocznie uroczyście obchodzony będzie, na pamiątkę tego i podziękowanie Bogu, Kościół pod tytułem Opatrzności ex voto Stanow wystawiony być ma; na koniec, wszystkich wszczynających rozruchy, szukających burzyć lub rozdwoić Naród i robiących jakiekolwiek związki przeciw tey Konstytucyi za nieprzyiacioł Oyczyzny deklarowano, na ukaranie zaś ich sąd Seymowy przeznaczono. Na te Konstytucye Król z Marszałkami, Biskupami, Senatorami i Posłami w Kościele Kolegiaty przysięgli. Marszałkowie zaś Konfederacyi odebrali przysięgę od Kommissyi Woyskowej.”

Biblioteka w swoich zbiorach posiada zabytkowe egzemplarze książek. Można je znaleźć w katalogu przedmiotowym pod hasłem „starodruki”. Oto przykłady kilku ciekawych pozycji:

 • Wiszniewski Michał – Historya literatury polskiej – Kraków – Drukarnia Stanisława Gieszkowskiego 1840 r.
 • Rapsod narodowy czyli głosy przeszłości ...do przyszłości – Poznań – Drukiem J.J. Kraszewskiego 1874 r.
 • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – Warszawa – Władysław Walewski 1886 r.
 • Jaroszyński Tadeusz – Zaranie malarstwa polskiego: szkic do historyi – Warszawa – Gebethner i Wolff 1905 r.

Zapraszamy!

****************************************

 

 Konkurs Poetycki "Niektórzy lubią poezję..."

Miło nam poinformować, że w piątek 7 kwietnia odbył się w Parku Naukowo-Technologicznym finał Pomorskiego Konkursu Poetyckiego "Niektórzy lubią poezję...", gdzie uczniowie naszej szkoły prezentowali swoją twórczość.

 • I miejsce w kategorii gimnazjum zajął (nie pierwszy raz) Jan Gałkiewicz z kl. 2bg za wiersz "Transatlantyki"
 • II miejsce zajął Aleksander Ogonowski z kl. 1bg za wiersz "Drugie życie\"
 • II miejsce w kategorii liceum zajęła Zofia Zych z kl. 1b za wiersz "Życie w ramce uwięzione"


Wyróżnienia otrzymali także:

 • Weronika Bożek z kl. 1b
 • Przemysław Adamski z kl. 2b
 • Sara Gasiulewicz z kl. 2b
 • Mikołaj Hanczewski z kl. 3w


Wszyscy uczestnicy otrzymali tomiki poezji, w których publikowane są efekty ich twórczości.
Gratulujemy!!!

****************************************

FINAŁ KONKURSU WIEDZY O GDYNI
25 marca w Audytorium biblioteki Akademii Marynarki Wojennej odbył się finał Konkursu Wiedzy o Gdyni organizowany przez Urząd Miasta.
W rozgrywce finałowej wzięły udział uczennice naszego  liceum:
- Wiktoria Wojciechowska z kl. 1B
oraz Maria Raczkowska z kl. 1W.

k3

k6

k4

k5

Zakres pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu był szeroki. Oprócz znajomości historii miasta należało  wykazać się opanowaniem topografii Gdyni, zabytków, inwestycji, danych statystycznych. Wymagana była również wiedza z zakresu sportu, kultury, edukacji i rozrywki. Przydała się tez znajomość ciekawostek związanych z Gdynią.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą na temat miasta i jego mieszkańców.
Gratulujemy finalistom i zapraszamy za rok do kolejnej edycji konkursu.

k1

****************************************

 

Polecamy:

DVD
Youdale D.   CHIC -Summer Aerobic. 2016.  Czas 60 minut.
Ćwiczenia przygotowane przez autorkę mają za zadanie zrzucenie wagi, wzmocnienie mięśni i poprawienie ogólnej kondycji fizycznej. Przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.
Program obejmuje:
kompilację ćwiczeń cardio i aerobic
przewodnik po treningu obwodowym
ćwiczenia rozciągające i uelastyczniające całe ciało
ćwiczenia wzmacniające i kształtujące mięśnie

CD-ROM
Zdrowy Styl Życia. "Omega" 2016
Cz. 1  zawiera następujące  zagadnienia: zdrowe żywienie, zaburzenia odżywiania się, aktywność fizyczna, edukacja zdrowotna, umiejętności psychospołeczne, ochrona zdrowia psychicznego, ruch i zdrowie, subkultury, sport, dyscypliny sportowe, profilaktyka palenia tytoniu, bank dobrych praktyk
Cz. 2  "Ruch to Zdrowie": scenariusze, prezentacje, ćwiczenia, gry i zabawy

****************************************

GDYNIA - MOJE MIASTO

W 91. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego
"Gdynia, moje miasto - okno na świat".
Uczestnicy konkursu wygłaszali mowy na cześć Gdyni i jej twórców.

konkurs1

Nasze gimnazjum reprezentowała Zuzanna Kadela z kl. 1AG, a liceum - Bartosz Dołotko z kl. 2B. Wystąpili  oni  z napisanymi przez siebie tekstami na cześć Jubilatki.
Bartek swoją laudacją zdobył 3. miejsce i wystąpi podczas finałowej gali podsumowującej  projekt edukacyjny.

konkurs2

 

Konkurs Wiedzy o Gdyni
24 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym 133 uczniów z gdyńskich szkół w 3 grupach wiekowych zmierzyło się z pytaniami dotyczącymi historii, teraźniejszości i tożsamości Gdyni.

Naszą szkołę reprezentowali:

 • Bartłomiej Kruszyński kl. 1AG
 • Paweł Sarzyński kl. 2BG
 • Wiktoria Wojciechowska kl. 1B
 • Maria Raczkowska kl. 2W

Wykazali się oni szeroką wiedzą o Gdyni jako miasta i wspólnoty samorządowej. Do finału zakwalifikowała się Maria Raczkowska oraz (po dogrywce) Wiktoria Wojciechowska.

Więcej o konkursie dowiesz się tutaj >>

 ****************************************

Konkurs

"Gdynia, moje miasto - okno na świat"  - Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej o Gdyni.
W ramach Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego  organizowanego corocznie przez biblioteki z okazji kolejnej  rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, uczniowie nasze szkoły  wzięli udział w przesłuchaniach uczestników konkursu.
Uczeń klasy 1ag - Jan Juszczyński wystąpił z recytacją utworu F. Fenikowskiego "Miasto w dolinie".

konkurs1065

konkurs1064

 W kategorii poezja śpiewana zaprezentował się zespół w składzie: Julia Jankowska, Karolina Kluczkowska, Maria Kluczkowska (kl. 1b), Anna Krzyżanek(kl. 1c). Towarzyszył im zespół muzyczny w składzie: Jędrzej Górny, Filip Cempa(kl. 3bg), Iga Busz(kl.1b), Marcelina Peek (kl.1w) oraz Szymon Pluta(kl. 3b).
Wykonali oni utwór własny pt. "Morska akceleracja, czyli rap o Gdyni".
Wokalno-taneczne show zyskało duży aplauz publiczności.

konkurs1079

konkurs1092

Młodzi artyści przygotowywali się do występu pod opieką artystyczną p. Teresy Wasiak.

Gratulujemy świetnego występu i czekamy na zaprezentowanie się na arenie szkoły.

 ****************************************

NOWOŚCI STYCZEŃ 2017

Schmitt E. Marzycieli z Ostendy. Znak 2011.
Ona pamięta wszystko. Jego smak, zapach, miękki dotyk jego dłoni. Takiej miłości i namiętności nie przeżyła ani nigdy wcześniej ani nigdy później. I nie było ważne, że był księciem. Prawdziwym. Wystarczyło, że pozostawał władcą jej serca.
Ich więź nigdy nie została przerwana, mimo że niedane było im być razem. W Marzycielce z Ostendy Eric-Emmanuel Schmitt bada kruchą naturę marzeń - wspomnień, impresji, wyobraźni. Rzeczy, których waga często nam umyka, a które przecież decydują o naszym życiu.

Larsson S. Dziewczyna, która igrała z ogniem. Czarna Owca 2016.
W drugiej, po Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.

Larsson S. Zamek z piasku, który runął. Czarna Owca 2016.
Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się Dziewczyna, która igrała z ogniem. Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania żywcem, jej kłopoty się jednak na tym nie kończą ...

Child L. Siła perswazji. Albatros 2016.
Nigdy nie wybaczaj, nigdy nie zapominaj.
To motto zawsze przyświecało Reacherowi. Francis Xavier Quinn był z pewnością jednym z najgorszych ludzi, jacy stanęli na jego drodze.
Człowiekiem, który zrobił coś naprawdę niewybaczalnego. Dlatego jego śmierć tak bardzo cieszyła Jacka. Aż do dnia, gdy po dziesięciu latach zobaczył go ponownie - całego i zdrowego w czarnym cadillacu przed budynkiem bostońskiej filharmonii...

Motyka G. Wołyń '43. Wydawnictwo Literackie 2016.
Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce - poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.
Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii - podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Beksiński Z. Beksiński - dzień po dniu kończącego się życia. MD 2016.
W książce opublikowane zostały obszerne fragmenty dzienników Zdzisława Beksińskiego z lat 1993 - 2005, w których artysta bardzo szczerze, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i ironią opisuje otaczającą go rzeczywistość - ludzi, którzy przy nim byli i sprawy, które go zajmowały. Nie ucieka także od spraw trudnych i bolesnych - pisze o śmierci, przemijaniu, samotności, chorobie. Niejako uzupełnieniem dzienników jest rozmowa z wieloletnim przyjacielem artysty, Wiesławem Banachem.

Pratchett T., Baxter S. Długi Mars. Prószyński i S-ka 2015.
Trzecia część powieści o Długiej Ziemi. Rok 2040. Długa Ziemia pogrążona jest w chaosie.  Kataklizm erupcji Yellowstone zagroził cywilizacji. Ludzie uciekają do Miriadów, relatywnie bezpiecznych światów Długiej Ziemi. Sally Linsay, Joshua Valienté i Lobsang angażują się w ryzykowne działania ratownicze.

Pratchett T., Baxter S. Długa Utopia. Prószyński i S-ka 2016.
Czwarta część bestsellerowej serii mistrza fantasy Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania.

Thorne J. Harry Potter i przeklęte dziecko. Media Rodzina 2016.
Sztuka teatralna napisana przez Jacka Thorne’a na podstawie historii autorstwa J.K. Rowling, reżyserowana przez Johna Tiffany’ego. Miała swoją premierę 30 lipca 2016 roku w londyńskim Palace Theatre. Fabuła osadzona jest dziewiętnaście lat po zakończeniu Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci, a jej osią są relacje pracującego w Ministerstwie Magii Harry’ego Pottera z jego najmłodszym synem, Albusem Severusem Potterem.

Lis R. Ręka Flauberta. Sic 2012.
Ręka Flauberta – wielowarstwowa i znakomicie napisana – przynosi  odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań: kto naprawdę powiedział „Pani Bovary to ja”; czy Flaubert wierzył w Boga; na czym polega oryginalność jego stylu; czy to prawda, że ryczał jak niedźwiedź; jak wyglądało jego spotkanie z egipską kurtyzaną Kucziuk-Hanem; dlaczego chciał zostać Rosjaninem; czy miłością jego życia była angielska guwernantka i dlaczego twierdził, że nie ma żadnej biografii.
Nonimancja do Nagrody Literackiej Nike 2012.

Zusak M, Złodiejka książek. Nasza Księgarnia 2008.
Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film. Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Dukaj J. Lód. Wydawnictwo Literackie 2016.
Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

Zawadzki M. Śmiechu warte, czyli z czego śmiał się PRL. Edipresse 2016.
Nie były to czasy do śmiechu, a jednak to wtedy powstały skecze Kabaretu Dudek, piosenki Starszych Panów i filmy Stanisława Barei. Michał Zawadzki przeprowadzi nas z uśmiechem na ustach przez czasy, kiedy o Polsce mówiono "najweselszy barak w obozie", a pomogą mu w tym Jerzy Gruza, Stanisław Tym, Zofia Czerwińska i wielu innych. Będzie wesoło!

Cybulski H. Krwawy Wołyń '43. Bellona 2016.
To niezwykle cenne, z historycznego, poznawczego i ogólnoludzkiego punktu widzenia, wspomnienia byłego wojskowego komendanta obrony Przebraża wpisane w szeroki historyczno –polityczno- etniczny kontekst zdarzeń, które rozegrały się na przestrzeni lipca1943 i stycznia 1944 roku. To pierwsza tego rodzaju wnikliwa publikacja, która ukazała się na naszym księgarskim rynku, poprzedzona bardzo ciekawym i solidnie merytorycznie podbudowanym wstępem napisanym przez Stanisława Wrońskiego.

Bonda K., Lach B. Zbrodnia niedoskonała. Muza 2016.
Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat, ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane.

Bereś S. Gajcy. W pierścieniu śmierci. Wydawnictwo Czarne 2016.
Mało jest poetów, których życie stało się symbolem losu całego pokolenia. Niewątpliwie należy do nich Tadeusz Gajcy – jeden z najważniejszych przedstawicieli rocznika 1920. Nazwano ich Kolumbami, bo odkryli nieznany wcześniej kontynent terroru, cierpienia, strachu i śmierci. Wybitnie utalentowany poetycko redaktor podziemnego czasopisma „Sztuka i Naród”, przekonany o swojej wyjątkowości, żył jak jego rówieśnicy – intensywnie, szybko i twórczo – czując nadchodzącą śmierć. Zginął na powstańczej reducie w wieku dwudziestu dwóch lat, Stanisław Bereś prześwietla tragiczne życie poety, sięgając do wspomnień rodziny oraz znajomych, ale przede wszystkim dogłębnie analizując jego twórczość.

Besala J. Krwawiące sąsiedztwo. Polacy, Moskale i Kozacy. Bellona 2015.
Książka ta jest opowieścią o trudnych relacjach między Polską i Litwą a państwem moskiewskim i Kozakami do czasów rozbiorów Rzeczypospolitej. Novum tej pozycji polega na tym, że autor próbuje spojrzeć na wzajemne stosunki, wojny, podstępy, religijne spory, akty niebywałego okrucieństwa, masakry, makiaweliczną grę władców, szpiegów i chrześcijańskie odruchy nie tylko z polskiego punktu widzenia. Uwzględnia także poglądy sąsiadów na polskie poczynania zawarte w rosyjskiej i ukraińskiej literaturze przedmiotu.

Vargas Llosa M. Święto Kozła. Znak 2016.
Ojciec Uranii Cabral był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo i jego zaufanym człowiekiem, częścią nieludzkiej machiny okrucieństwa. Jego posłuszeństwo wystawione zostało na najwyższą próbę w dniu, kiedy dyktator sięgnął po to, co dla Augustina Cabrala było najcenniejsze – jego córkę. Urania opuściła Dominikanę jako dziewiętnastolatka. Po trzydziestu latach wraca do Santo Domingo, by zmierzyć się z koszmarną przeszłością i towarzyszącą jej od dzieciństwa traumą. "Święto Kozła" to jedna z najważniejszych książek Llosy. Noblista zgłębia mechanizmy terroru, analizuje postępowanie ludzi zwykłych i tych na szczytach władzy, kreśli portrety niepokornych i oportunistów żyjących w cieniu wszechmocnego tyrana.

Tur L. Polak w krainie d'Artagnana. Wydawnictwo Psychoskok 2016.
To powieść przygodowa, której fabułę stanowi relacja z dziennikarskiego stażu we Francji. Wojciech Szczygieł to młody polski dziennikarz wyeksportowany do Francji na roczny staż zawodowy w redakcji francuskiego czasopisma. W tym czasie ma szlifować język oraz poznawać kulturę, tradycję i życie Francuzów, a następnie relacjonować swoje spostrzeżenia i obserwacje w formie artykułów prasowych. Utwór jest przede wszystkim beletrystyczną kroniką różnic kulturowych, społecznych i ekonomicznych pomiędzy Polską a Francją. Co więcej, Wojtek nie próżnował także na polu miłosnych podbojów.....

Le Caisne G. Fotograf. Wydawnictwo Sonia Draga. 2016.
Nigdy jeszcze nie ujawniono tak porażających dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. W Syrii pewnemu człowiekowi udało się takie dowody zdobyć. Jego pseudonim to Cezar. To fotograf, zatrudniony przez syryjską policję wojskową, który ryzykował własnym życiem, przez 2 lata gromadząc zdjęcia i dokumenty więźniów torturowanych i zabijanych przez reżim. Ostatecznie udało mu się zebrać 53 tysiące fotografii. Nigdy nie ujawnił mediom swojej tożsamości.

Beart M. SPQR Historia starożytnego Rzymu. Rebis 2016.
SPQR" to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: "Senatus Populus Que Romanus" (senat i lud rzymski).Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych, rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

O'Connor A. Złota dama: niezwykła opowieść o arcydziele Gustawa Klimta, portrecie Adeli Bloch-Bauer. Wydawnictwo Foksal 2016.
Prawie dziesięć lat trwała zacięta batalia sądowa o odzyskanie zagrabionego przez nazistów arcydzieła Klimta – Złotej damy – okrzykniętego „austriacką Mona Lisą”. O’Connor z wielką wnikliwością opisuje niesłychane losy obrazu, a także same kulisy powstawania portretu Adeli Bloch-Bauer.
Na podstawie powieści powstał głośny film z Helen Mirren i Rayanem Reynoldsem w rolach głównych.

Mattanza A. Mój Paryż: słynni Paryżanie opowiadają o swoim mieście. Burda NG Polska 2016.
Ville Lumiere – Miasto Światła, jak się mówi o Paryżu – każdego wieczoru tonie w iluminacjach, zamienia się w scenę, na której nieustannie rozgrywa się spektakl pełen fascynacji, elegancji i niepowtarzalnego, wręcz niemożliwego do naśladowania stylu życia. Do nowoczesnego i jednocześnie klasycznego miasta corocznie napływa milionowa rzeka ludzi, której jakby odzwierciedleniem jest znacznie łagodniejszy nurt Sekwany. W odkrywaniu i zrozumieniu istoty Paryża, poznaniu jego najwspanialszych zabytków i plenerów, uchwyceniu scenek z codziennego życia w różnych dzielnicach miasta pomoże wybór fantastycznych fotografii oraz opowieści, którymi zechcieli się podzielić słynni paryżanie – z urodzenia bądź wyboru – kobiety i mężczyźni ze świata rozrywki, mody, kultury i wielu innych profesji.

Urbankowski B. Adam Mickiewicz: tajemnice wiary, miłości i śmierci. Zysk i S-ka 2016.
Wydawać by się mogło, że o Adamie Mickiewiczu nie da się już stworzyć żadnego odkrywczego dzieła. Bohdan Urbankowski – autor najlepszej monografii o Józefie Piłsudskim – wyrównuje rekord życiowy, udowadnia, że można o poecie napisać w sposób pasjonujący, nowatorski i zarazem jakże współczesny. W tej nietypowej biografii Urbankowski odkrywa tajemnice życia i twórczości Mickiewicza, opowiada o pierwszych miłościach poety i jego zagadkowej śmierci w Konstantynopolu, przytacza dokumenty wyjaśniające spór o jego książęce, szlacheckie, a nawet chłopskie pochodzenie, w oparciu o źródła obala „rewelacje” na temat żydowskiej proweniencji wieszcza.

Bojarski P. 1956:przebudzeni. Agora 2016.
To przejmująca i pełna barwnych relacji z pierwszej ręki opowieść o rozpadzie reżimu spod znaku Stalina i Bieruta – o kulisach powstawania legendarnego Kanału Andrzeja Wajdy, o tragicznym Poznańskim Czerwcu widzianym oczami lekarzy i pielęgniarek ratujących rannych, o przebudzonych ze stalinowskiej nocy i bijących się w piersi pisarzach, miłości w czasie rewolucji na Węgrzech, i wypuszczonych na fali odwilży więźniach, którzy próbują na nowo urządzić sobie życie oraz ubekach, którym zawalił się świat i z bijących zmieniają się w bitych. To również nocna wędrówka szlakiem modnych warszawskich knajp i historia o euforii dziennikarzy, którzy zaczęli po prostu pisać prawdę. To był rok smutny jak losy ofiar stalinizmu i kolorowy niczym jazz i skarpetki bikiniarzy.

O'Driscoll J. Britain for Learners of English. Oxford University Press 2014.
W pełni zaktualizowane wydanie Britain 2nd edition przedstawia historyczne i kulturowe tło życia społecznego w Wielkiej Brytanii oraz takich instytucji jak publiczna służba zdrowia (NHS) czy BBC. Daje też wgląd w codzienne prywatne życie zwykłych Brytyjczyków. Uczniowie są zachęcani do rozważań nad omawianymi kwestiami kulturowymi, a także do dokonywania porównań z ich własną kulturą.

FILMY  DVD

Europa wzdłuż i wszerz. 2012
Niemcy, Europa Środkowa, Grecja,Włochy, Francja
Hiszpania, Wielka Brytania, Europa Środkowa, Estonia, Łotwa, Litwa, Dania, Szwecja, Finlandia

Miasta świata. 2012
Londyn., Rzym, Istambuł, Hongkong, Monachium