Współpraca

Współpraca

Wykład i zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii UG

W dniu 11.01.2019r. uczniowie klasy biologiczno-chemicznej IIE, klasy IIW i IIIW uczestniczyli w wykładzie na Wydziale Chemii UG pt."Właściwości fizykochemiczne związków chromu i manganu – kolorowa chemia" dr hab. Dagmary Jacewicz, profesora nadzwyczajnego. Na wykładzie uczniowie zapoznali się z właściwościami utleniająco-redukującymi oraz kwasowo-zasadowymi związków chromu i manganu.

Prezentacja2
                                         >> Zapraszamy do fotorelacji <<

Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych dotyczących związku chromu i manganu pod kierunkiem pracowników Wydziału oraz Pana dr Henryka Myszki. Samodzielnie wykonując doświadczenia chemiczne mogli m.in.zobaczyć  zależność zmian stopni utlenienia pierwiastków w zależności od środowiska. Widowiskowe były prezentowane pokazy m.in. lokomotywa i rozkład dichromianu (VI) potasu.

Pracownikom Wydziału serdecznie dziękujemy!

Jolanta Sadowska Joanna Helta


Zaproś naukowca do szkoły ...

W dniu 3.12.2018 r. uczniowie klas biol-chem i grupy międzyoddziałowej uczestniczyli w wykładzie, który odbył się w naszej szkole w ramach programu „Zaproś naukowca do szkoły”. Wykład pt. „Życie erotyczne roślin” wygłosił pan dr hab. Piotr Rutkowski z Wydziału Biologii UG. Wykład w dużym stopniu pozwolił poszerzyć wiedzę z zakresu botaniki.

IMAG0423 IMAG0425
IMAG0427 IMAG0428
Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i przedstawienie wielu ciekawych informacji na temat najbardziej skomplikowanego procesu w życiu roślin – zapylenia.


 

Zajęcia laboratoryjne klasy 1 E

Uczniowie klasy I E ( biol – chem ) kolejny raz na warsztatach na Wydziale Biologii UG.

W dniu 30.10.2018r. klasa IE brała udział w zajęciach laboratoryjnych: „Bliskie spotkania z cząsteczką życia – izolacja DNA” i „Dzielisz się z nami swoimi owocami – genetyczna modelka”. Z pewnością warsztaty te pozwoliły rozszerzyć wiedzę z zakresu genetyki.

1e
                                               / więcej kliknij zdjęcie/


 

 

                                                                                                                          

WARSZTATY LABORATORYJNE Z CENTRUM CHEMII W MAŁEJ SKALI Z TORUNIA

Czy zajęcia z chemii mogą powodować szybsze bicie serca i to nie z powodu zbliżającego się sprawdzianu?

Czy wybuchy, różne kolory płomieni, eksplozje podczas wykonywania doświadczeń mogą rozbudzić pasję do CHEMII?

TAK!!!

chemia
                                    >> Zapraszamy do fotorelacji <<
 
Przekonali się o tym 23 października uczniowie klas 1E, 1W, 2E i 2W podczas zajęć laboratoryjnych przeprowadzonych przez Ekipę Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Po warsztatach uczniowie obejrzeli na auli pokaz efektownych doświadczeń chemicznych, w których sami brali czynny udział. Zakończył się on efektownym "podpaleniem" odważnych śmiałków.
Pani Darii i Panu Krystianowi z CCH Małej Skali dziękujemy!!!
 
J.Sadowska, J.Helta

Konsul z Ambasady USA w II LO w Gdyni - 24 październik 2018

 

BrianSelman
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu, zapraszają na spotkanie z dyplomatą amerykańskim. Pan Konsul Brian Selman przedstawi 3 możliwości wyjazdowe do USA skierowane do uczniów:
- rok szkoły średniej w USA z pełnym dofinansowaniem - program Flex
- studia w Stanach - wybór uczelni, proces aplikacyjny, pobyt na miejscu
- programy wymiany wakacyjnej, niekolidujące z lekcjami w trakcie roku szkolnego, kwalifikują się uczniowie którzy skończą 18 lat do 1 czerwca 2018r.
Konsul USA 24 paź ŚR 10 IILO Gdynia
 
Prelegenci:
Brian Selman, Vice Consul, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Brian Selman jest dyplomatą w randze Vice Konsula w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Jest to jego pierwsza placówka dyplomatyczna w której pełni służbę jako pracownik Departamentu Stanu USA. Brian przebywał już wcześniej w Europie jako student oraz nauczyciel języka angielskiego - trzykrotnie mieszkał w Rosji w miastach Moskwa, Santk Petersburg oraz Vladimir. Przed dołaczeniem do korpusu dyplomatycznego, pracował na Politechnice w Teksasie jako Doradca do spraw Studiów Zagranicznych. Pan Konsul posiada dwa tytuły licencjackie - Russian Studies oraz International Relations, oraz skończone studia magisterskie z zakresu Russian, East European and Eurasian Studies na Uniwersytecie w Teksasie.
Marek Witkowski, specjalista programów wakacyjnych, Camp Counselors USA - Poland
Marek Witkowski wysyła studentów i młodzież do Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z 1134 pracodawcami na terenie USA, pomógł już 514 osobom wyjechać do Stanów. Jest ekspertem w 3 obszarach: studia wyższe, szkoła średnia oraz programy wymiany wakacyjnej. Doradza jak wykorzystać pobyt w USA do budowania kariery zawodowej.
 

Zapraszamy!

 

Zajęcia laboratoryjne – Wydział Biologii UG

W dniu 28.09.20018 r. uczniowie klasy I E ( biol – chem ) rozpoczęli zajęcia warsztatowe w ramach programu edukacyjnego „Poznaj pracę biologa”. Brali udział w dwóch zajęciach laboratoryjnych: „Sprawny układ krążenia receptą na długowieczność” i „Co w głowie piszczy – mózg pod lupą i mikroskopem”. Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością zaprocentują podczas sprawdzianów i egzaminu maturalnego.

IMAG0377s


„Poznaj pracę biologa” - UG Wydział Biologii

W dniach 5 kwietnia i 23 maja 2018 r. uczniowie klasy IE wzięli udział w następujących warsztatach organizowanych przez Wydział Biologii UG
w ramach programu „Poznaj pracę biologa”:

1. Bliskie spotkania z cząsteczką życia – izolacja DNA.

2. Dzielisz się z nami swoimi owocami – genetyczna modelka.

3. Preparatyka tkanki nerwowej.

4. Barwienie i obserwacje komórek bakteryjnych.

 

IMAG0196
              >> Zapraszamy do fotorelacji <<

Kamila Stokłosa


Zaproś naukowca do szkoły ...

W dniu 18 stycznia 2018 r. klasy biologiczno – chemiczne i grupy miedzyoddziałowe realizujące biologię w zakresie rozszerzonym wzięły udział w wykładzie organizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
w ramach programu „ Zaproś naukowca do szkoły”.
Pani prof. dr hab. Edyta Jurkowlaniec – Kopeć wygłosiła wykład pt. "Tajemnice snu”.

CIMG3634

CIMG3637 CIMG3635

 Dziękujemy Pani prof. za przyjęcie naszego zaproszenia i zapoznanie nas z ciekawymi zagadnieniami z zakresu neurofizjologii.


WYKŁAD I ZAJĘCIA LABORATORYNE NA WYDZIALE CHEMII UG

   W dniu 18.12.2017r. uczniowie klasy biologiczno-chemicznej IE uczestniczyli w wykładzie na Wydziale Chemii UG pt."Wytrzymałość materiałów okiem chemika" dr Artura Giełdonia. Prezentowany wykład miał na celu pokazanie molekularnego aspektu wytrzymałości materiałów a także sposobów jej mierzenia.

Prezentacja2 napis

Po wykładzie uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych "Pierwiastki chemiczne i ich reakcje" pod kierunkiem pracowników Wydziału oraz Pana dr Henryka Myszki. Samodzielnie wykonując doświadczenia chemiczne mogli m.in.zobaczyć w jaki sposób metale aktywne reagują z wodą, miedź reaguje z kwasem azotowym(V), jaka jest rozpuszczalność jodu w rożnych rozpuszczalnikach, sprawdzić zachowanie wskaźników kw-zasadowych w różnych środowiskach. Widowiskowe były prezentowane pokazy m.in. przygotowanie i zapalenie prochu strzelniczego.

Pracownikom Wydziału serdecznie dziękujemy!

Jolanta Sadowska


WYKŁAD NA WYDZIALE CHEMII UG

W dniu 27 listopada 2017 roku uczniowie klasy 2e i 3w oraz kl 2 realizujących chemię w zakresie rozszerzonym brali udział w wykładzie dr Henryka Myszki pt. "Pierwiastki chemiczne i ich reakcje"" na Wydziale Chemii UG.

 

wykład UG

Podczas wykładu zostały przedstawione właściwości wybranych pierwiastków chemicznych należących do tzw. grup głównych. Pan Doktor wyjaśnił dlaczego pierwiastki danej grupy są do siebie tak podobne a jednocześnie tak różne. Wykład został zilustrowany licznymi filmami ukazującymi właściwości chemiczne, a także pokazami doświadczeń chemicznych.

Serdecznie dziekujemy za mozliwość w nim uczestniczenia!

Jolanta Sadowska, Joanna Helta